Potulky Krakowom, 1. časť
10.10.2021 18:58 | adrikKrakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!
Krakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!
Tento rok sme pre pracovné povinnosti odskočili na prešovský Ki ci fras len v piatok a len vo dvojici. Po vrelom privítaní na mieste stretávame aj nejakých Košičanov. Dám tu aspoň zopár postrehov o tom, kvôli čomu sme sem merali cestu.
Tretí a zároveň posledný deň nášho výletu do poľského mesta Wrocław, kedy sme navštívili tri lokálne podniky.
V štvrtom najväčšom meste Wrocławe viete okrem trpaslíkov hľadať po celom meste aj pivovary. My sme sa na celý večer rozsedeli v Stu Mostów. Mimochodom viete prečo ten názov?
Štvrté najväčšie poľské mesto Wroclaw vie okrem univerzít a kultúry ponúknuť ideálnu zastávku aj pre pivné publikum.
Nechajte pre tentoraz iné koníčky a úchylky stranou a venujme sa iba pivu. Poprad je mesto, v ktorom sa žiaden pivár iste nudiť nebude. Je z čoho vyberať, všetko je blízko (doslova na jednej ulici) a s prekrásnym výhľadom na naše veľhory.
Na začiatok našej turistiky po Martine a Žiline kupujeme našim hostiteľom v Turčianskom pivovarníckom dome pri hoteli Victoria ich Pils 12° (Czech Premium Pale Lager, ABV: 4.8 %). Bohužiaľ v čase našej návštevy nič iné nafľašované nemali. Sladovejší a veľmi dobre piteľný ležiak plzenského typu. Na začiatok veľmi dobré. Odmenou nám je niekoľko kíl domáceho feferónového šalátu. Nič pre slabšie a uplakanejšie povahy.
Oficiálne označenie trapistické pivo sa zaviedlo Medzinárodnou asociáciou trapistov (International Trappist Association) v roku 1997. Dovtedy sa všetky pivá varené v kláštoroch označovali jednoducho "abbye beers" (Bières d'Abbaye alebo Abdijbier). V súčasnosti varí trapistické pivo až 14 kláštorných pivovarov. Šesť v Belgicku, dva v Holandsku a po jednom vo Francúzsku, Rakúsku, USA a najnovšie aj v Taliansku, Španielsku a Anglicku. Označenie Authentic Trappist Product má iba dvanásť z nich. Prečo? Musia spĺňať tieto tri kritériá:
1. Všetky suroviny na výrobu musia byť vyrobené alebo vypestované v bezprostrednom okolí opátstva.
2. Výroba sa musí realizovať pod dohľadom mníchov alebo mníšok.
3. Pivovar nemá slúžiť ako ziskový podnik. Zisky by mali byť určené pre potreby kláštora, charitatívnu prácu alebo pomoc ľuďom v núdzi.
Poľsko už dávno nie je iba krajinou Lechov, Wariek alebo Ziwiecov. Aj keď Czorsztynskie jezioro na prvý pohľad vyzerá ako zoologická záhrada plná Zubrov, v jej zákutiach sa však dá nájsť aj kadečo netradičné.
Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach ... Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, ... rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto "vymoženostiam", či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.