Pivná turistika

09.03.2022 20:47 | adrik

Kostelecké chmelovárek 2022

Na 13-ty ročník domovaričskej súťaže Kostelecké chmelovárek 2022 v Kostelci u Holešova bolo prihlásených 325 vzoriek.

A to v týchto kategóriách:
A) světlé, spodně kvašené
B) tmavé a polotmavé spodně kvašené
C) svrchně kvašené mimo pšenky a stoutu
D) pšenice
E) stout + porter
F) nakuřované (rauch)
Q) kyseláče
Naozaj veľmi široké rozpätie, ale takto to v Kostelci už idú roky a funguje to.
Ak by ťa zaujímali výsledky, nájdeš ich tu. Gratulujem víťazom!
"Vyfasovali" sme kategóriu Stout + Porter. 59 súťažných vzoriek. Naštastie sa na to poskladali dva stoly, ináč neviem, ako by to dopadlo. Úroveň ejlov bola naozaj kolísavá. Od diskvalifikovaných pív napríklad pre bakteriálnu infekciu, dlhšiu sériu jablkových Stoutov (porozmýšľal by som o novej kategórii Cider Stout), chýb ako chlorfenol (to som už naozaj dlho nemal) až po niekoľko rozdaných medailí (dali sme aj dve zlaté.). Po minibosse presun do Sokolovne k voľnej zábave.

Nie nadarmo má toto podujatie prívlastok najväčšie. Stretáva sa tu podstatná časť českých, ale aj slovenských domovaričov. Okrem obžerstva a desiatich výčapov s pivami z malých pivovarov (vyzdvihnúť musím hlavne pivá z neďalekého přerovského pivovaru Parník) ste mohli navštíviť nejakú zo zaujímavých prednášok nielen o pive alebo zapojiť sa do živej diskusie s kolegami domovaričmi a ochutnať ich donesené pivá. Mimochodom na chode celej akcie sa podieľali dobrovoľníci z obce. Klobúk dole!
Po súťaži a niektorí aj v nedeľu mohli navštíviť Petrovo podzemní kyselé království. A veruže bolo na čo pozerať. Aj piť. Úplný šialenec, ktorý sa nevenuje len naozajstným kyslým pivám (Flanders Red Ale a pod. a nie ejlom s kyselinou mliečnou), ale aj pestovaniu ovocia alebo výrobe vlastných syrov. Rešpekt od mestského človeka!