Pivná turistika

08.12.2021 22:30 | adrik

MSKLC + BDPST

Len tak si zájsť do Budapešti na otočku? Prečo nie!

Prvou zastávkou na ceste do Budapešti bol Zip´s Brewhouse (Arany János tér 1, Miskolc). Na obed sme si dali ľahké, ale zato brutálne presolené tagliatelle s hubami a k tomu ochutnávku celého portfólia = sextet pív po 0.1 l:
Zip´s Lager od Zip's Brewhouse (International Pale Lager, 4.5 %)
Na ležiak ovocnejšia vôňa aj chuť, ale zato s ľahkým telom a nižším sýtením. Ľahko korenisté, ľahko chmeľové, suchšie, na pozadí kvasinky a po čase aj mierne alkoholové. Ak bol navarený za účelom zapíjania obedu, tak svoj účel tento ležiak splnil.

Viva La Manga od Zip's Brewhouse (Fruit Infused American Pale Ale, 5%)
Opäť ľahučké telo, manga len aby sa nepovedalo, ale na druhej strane v pohode piteľné. Vyššia horkosť po mangovej šupke, kyslejšie, tiež ostrejšie na jazyku a opäť po čase aj mierne alkohol.

Tropical Sweetheart od Zip's Brewhouse (Fruited Sour Ale, 5.5 %)
Jogurtovo mliečna kyselinka, marakuja, ananás, sladšie po laktóze a vanilke, ale celkom hladké. Ľahšie telo, stredné sýtenie, nebál by som sa ísť do vyššieho, trošku nevyvážená drevnato - korková horkosť, ktorá v tomto štýle nemá čo hľadať, ale je jemná, takže neprekáža v ďalšej piteľnosti. Asi najlepšie pivo z celej šestice.

It is My Fault od Zip's Brewhouse (Porter, 4.8 %)
Karamel, melta, káva, oxidácia, prázdne a mŕtve neodčapované pivo po včerajšku. Zrejme som prvý, kto si dnes tento Porter objednal.

Alphawolf od Zip's Brewhouse (Double IPA, 8.2 %)
Cukríkovo - džemovo sladká vôňa aj chuť, karamel, oxidácia, čudná ako keby bylinná (?) horkosť, stredné telo, takmer bez sýtenia. Tipujem, že tiež vyžmýkaná z trubiek.

When Darkness Comes od Zip's Brewhouse (Imperial Stout, 10 %)
Výrazne alkoholový Imperial Stout, trošku višne, mliečna čokoláda, stredne plné telo, takmer žiadne sýtenie, veľmi ťažko piteľné. Do tretice už ani neuvažujem, že by ho niekto predomnou pil ...
Premávka skrz Budapešť je na samostatnú kapitolu, ale nebudem tým nikoho zaťažovať. Po splnení účelu cesty parkujeme pri ruskom kolese a s optimizmom sa vydávame sadnúť si k nejakému miestnemu kraftu. V Madhouse (Anker köz 1-3), na mieste bývalého BrewDog baru, je tma. Mad Scientist v areáli na Maglódi utca sme tiež nestihli, tak si viete predstaviť tú radosť. Že by ďalšia obeť koronakrízy? Našťastie nie. Trafili sme sa presne do dňa, kedy mali predvianočný teambuilding. Koronu ale neprežil Piritós Toast & Beer (Kazinczy utca 52) a namiesto Léhűtő (Holló utca 12) je karaoke bar.
Našťastie je otvorený Hops Beer Bar (Wesselényi utca 13). Dobrá zašívareň so siedmimi kohútmi väčšinou so zahraničnou ponukou a ak by niekomu bolo málo, tak steny lemujú plné chladničky a zamknuté regále s fľašami a plechovkami. Dnes aj s koncertom! Neodolali sme a sadli sme si na jedno. Ja som si dal Peel And Bean od Põhjala (Imperial Rye Porter, 8.5 %). Dobrá lakocinka, vôbec nekope ani nedrhne, ale kvôli tomu sme tu nešli.
Neďaleko cez cestu je Craft Head Brewpub & Bistro (Rákóczi útca 29) - predtým známy pod menom Neked Csak Dezső! - Brewpub & Bistro. Moderný interiér, v ponuke 23 čapovaných pív + nejaké nealká vo fľašiach či plechovkách, ale aj niečo pod zub.
Bliss od SIMA Brewing (Blueberry Lime Kveik Sour, 5 %)
Kyslosť po čučoriedkach a limetke, ale aj po citróne, veľmi osviežujúce. Ľahké telo na hranici vodnatosti, vysoké sýtenie, horkosť žiadna. Na Kveiky by to ozaj málokto tipol, hoci jemne kvasinkové bolo, ale v chuti to vôbec neprekážalo.

Tangerine Drizzle Cake od Mad Scientist (Imperial Pastry Sour, 9 %)
Prekvapivo mandarinka, vanilka, koláčik, tvaroh, cesto, celkom nasladlé, možno až moc, citrón, limetka a v tom všetkom neskutočne ukrytý alkohol. Stredne plné telo, vyšoké až šumivé sýtenie a pichľavé na jazyku.

Esthajnal '21 od Szent András Sörfőzde (Baltic Porter, 7 %)
Medové s množstvom karamelu, jemne sladové, s trochou fantázie aj čokoláda alebo kakao. Kyslé po černiciach a pražených sladoch s kávovinovou horkosťou. Prázdne telo, stredné sýtenie. Kostrbaté, nevyrovnané, akosi to celé pohromade nedrží. Za mňa mimo štýl.
Cestou k autu pri slovenskej ambasáde ideme okolo podniku Hetedik Lépcső (Rákóczi útca 13). My sme už nestíhali, ale vy sa tam určite zastavte. Dať si v Budapešti české kraftové pivo a k tomu nakladaný hermelín alebo olomoucké tvarůžky nie je asi bežný štandart.
Ešte zaseknutie sa pri väčšom nákupe v Csakajósör (Kertész utca 42-44) - obrovský výber pív z celého sveta + niečo aj na čape a späť domov do logdanu.

#International Pale Lager #American Pale Ale #Wild Specialty Beer #Porter #Double IPA #Imperial Stout #Pastry Sour #Baltic Porter #Zip´s Brewhouse #SIMA Brewing #Mad Scientist #Szent András Sörfőzde