Pivná turistika

08.09.2021 15:18 | adrik

Ki ci fras 2021

Tento rok sme pre pracovné povinnosti odskočili na prešovský Ki ci fras len v piatok a len vo dvojici. Po vrelom privítaní na mieste stretávame aj nejakých Košičanov. Dám tu aspoň zopár postrehov o tom, kvôli čomu sme sem merali cestu.

Tak ako aj po minulé roky, v stánkoch stavili na priateľstvo a zdravý lokál patriotizmus, ale na čape ste našli napríklad aj Punk IPU od Brewdogu alebo tuším i Cornel IPU. Zvyšok všetko lokálne pivá. Vstup jedno €, záloha za pohár dva a platí sa žetónmi, ktoré ste si mohli kúpiť bez obmedzenia. Ľudí tak akurát, ako niekto niekde poznamenal, keby ich tam bolo viac, už by sa asi ani nezmestili.

Zo štúdijných dôvodov ako prvé dávame Krúžok 11° (Czech Premium Pale Lager, 4.7 %) od Pivovar Krúžok. Ležiak s veľkými chybami, vo vôni acetaldehyd, v chuti kov, nie úplne dobrá práca s kvasinkami, u mňa nedopité. Myslím, že to bolo dobre popísané v tomto článku, viac myslím dodávať netreba.

Hneď vedľa premiéra Pivovaru Revak zo Šarišských Michalian. Ležiak vynechávame, na koštovku dávame Summer Ale 11 (Golden Ale, ? %), Ale 13 (Amber Ale, ? %) a APA (American Pale Ale, ? %):
Veľa karamelu, pripáleného karamelu, silná oxidácia, diacetyl, kyselkavé, chmeľ homeopaticky, všetky úplne mimo štýl, respektíve na jedno kopyto. Ani jedno nedopité vážení, a to deci stálo 1.50 € (to ako vážne?)!

Zachraňuje to Yggdrasil (IPA, 6.5 %) od Folkvang Brewery, ktorí vraj do svojich rúk zobrali popradský pivovar Egídius. Tak snáď konečne ochutnám z tohto pivovaru dobré pivo. Späť k večne zelenému jaseňu - konečne niečo, čo vôňou aj chuťou pripomína IPU, žiaden karamel (budeme musieť popísať nové kategórie SIPA a SAPA), príjemné bylinné a citrusové chmeľové tóny, telo síce slabšie, ale celkovo veľmi piteľné. Viac si o tomto pive prečítate v spoločnej degustácii v nasledujúcich dňoch.

Padla ešte aj SMaSH the Centennial (American Pale Ale, 5.7 %) od pražských kočovníkov s prešovskými koreňmi Pivovar Potmehúd. Ako už názov napovedá, ide o pivo navarené s jedným sladom a jedným chmeľom. Vyrovnaná citrusovo - sladová aróma, trošku cukríky a trošku drsnejšie použite chmeľu, ale ináč celkom fajn. Dopité bez problémov.

Grodziskie som už u Hej Rupákov nestihol, ale na privítanie som dostal pohár Raspberry Fruit Wheat (American Wheat Beer, 4.3. %): Americká pšenica s malinami a ríbezľami, ľahké, jemne nakyslé, pšeničný základ badateľný, nevšedné, chválim!

Pred odchodom ešte dve naozajstné atómovky:
Miss Moskva (Russian Imperial Stout, 9.8 %): RIS ejdžovaný 10 ročnou whisky Talisker, čo je aj vo vôni jemne cítiť (rašelina), čokoládka, sušené hrozienka, višne v čokoláde, na konci pochopiteľné aj alkohol. Čiernočierna farba takmer bez stôp po pene. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšie po dopití, hrejivé, pozdraví aj alkohol. Ľahké cmurkanie. Dal som pre istotu dva.

Total (American Barleywine, 9.6 %): Silne sladové, ľahko korenisté, jablková štrúdľa, škorica. Medená zahmlená farba, vyššia bežová pena. Chuť tiež sladká, sladová, taktiež karamel, až med, chmeľová zložka na ABW minimálna, alkohol je veľmi dobre ukrytý, ozve sa až celkom na konci. Plné telo, nižšie sýtenie, jemne mazľavé, akurát hrejivé na leto (joke?). Taktiež som dal pre istotu dve a týmto sme celý tohtoročný Ki ci fras ukončili.

Vidíme sa aj na ďalší rok?

#Czech Premium Pale Lager #Belgian Blond Ale #Amber Ale #American Pale Ale #IPA #American Wheat Beer #Russian Imperial Stout #Imperial Stout #Pivovar Krúžok #Pivovar Revak #Folkvang Brewery #Pivovar Potmehúd #Hej Rup