Potulky Wrocławom, 3. časť
Tretí a zároveň posledný deň nášho výletu do poľského mesta Wrocław, kedy sme navštívili tri lokálne podniky.
Svetložltá mútna farba, úplne mútna. Biela ledva badateľná pena / film. Prudko ovocné a citrusové, ako vo vôni, tak aj v chuti. Jemná pšeničná kyselinka, šťavnaté, džúsikové. Príjemná citrusovo - chmeľová horkosť s horkejším záverom. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšie po dopití. Veľmi dobrá a vyrovnaná Hazy IPA / NEIPA. Odporúčam ochutnať čerstvú.
Tropik od Browar Cztery Ściany (IPA, 6.2 %)
Svetlooranžový džús bez peny. Sladkastá aróma a chuť prezretého manga, ľahko zeleniny (nie DMS), jemne obilnina a pšenica i živica. Borovicová horkosť strednej intenzity. Stredne plné telo, nižšie až takmer žiadne sýtenie, hrejivosť i alkohol skryté, jemné ihličkovanie. Viac šťavička ako pivo, ale tak už to býva pri týchto mangových džúsikoch.
Kosmiczny Portal od Browar Czarna Owca (White IPA, 6 %)
Tmavooranžová mútna farba, maličká biela pena. Cítiť citrusy, pšenicu, obilie, celkovo ale svieža. Ľahká chmeľovo - živičná horkosť. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšie. Nič špeci, ale len dobre piteľná pšeničná Hazy IPA. Popri všetkých tých Holbách, Kozloch a Prazdrojoch náchadzame ďalší podnik s kraftovýmmi pivami - Doctor´s Bar (Świętego Mikołaja 8): Miksolog od Browar Profesja (IPA, 6 %)
American Kveik IPA, tak poďme teda na to. Jantárovo - zlatistá farba, nepriehľadná s vyššou bielou penou. Sladový úvod, neprekvasená mladina, sladkasté, kyslejšia aróma, cítiť aj kveiky, ale jemne. Byllino - živičná horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Priemer na daný štýl, neurazí, ale ani nepresvedčí na ďalšie kolo.
Maria od Browar Nepomucen (Imperial Berliner Weisse, 5.4 %)
Mútna tmavoružová farba, ružovkastá pena. Rozpoznať sa dajú maliny, jahody, lesné ovocie, dreň / nanuk, jemné nasladlé po mashmallows s mliečno smotanovou kyslosťou. Horkosť žiadna, stredne plné telo, vysoké sýtenie, hrejivosť a alkohol nikde. Veľmi osviežujúci a chutne kyselkavý Berliner Weisse s kilami ovocia. Presúvame sa do poslednej destinácie, do baru 4hops (ul. Ofiar Oświęcimskich 46), sedenie pre zmenu len vo vnútri, 16 píp a cyklistická výzdoba. Szosa od Browar Nepomucen / 4Hops (DDH DIPA, 7.1 %)
Zlatožltá zahmlená tekutina s bielou až šľahačkovou penou s dlhou trvanlivosťou. Kyslastý úvod s citrusmi, pomarančom, grepom a ananásom, ale pocitovo skôr parfémové, zubná pasta tuti fruti, evidentne prechmelené. Stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, hrejivé a málinko aj alkoholové. Neviem, táto akosi nesadla.
Unspoken Triple Fruited Coco Weizen Strawberry Guava od Browar Stu Mostów (Hefeweizen, 4.4 %)
Tmavooranžová farba, úplne zakalená, slonovinová pena. Silno ovocná aróma, nasladlé, jahodová zmrzlina, marhuľa, broskyňa, tiež výdatne kokos, ale všetko zladené a zapasované. Pšeničná zložka ťažko badateľná. Stredne plné telo, nižšie sýtenie. Veľmi zaujímavá kombinácia chutí. Poriadne ovocný a prudko piteľný "pšeničák". Darmo, u Stu Mostów to vedia.
Oddaj stówę! od Browar Cześć Brat! (DDH Hazy APA, 4.9 %)
Svetložltá až slamová kalná tekutina s malinkatou bielou penou. Vo vôni tropické a citrusové ovocie, hlavne ananás. V chuti spomenuté ovocie, jemná pšeničná kyselkavosť, surové zrno / ovos. DDH celkom škrabe v krku, záver až s tanínovým nábehom, na APU prechmelené (aký by bol v tomto prípade rozdiel, ak by dali popis hazy AIPA / NEAIPA?) Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchší koniec.
Treba na záver napísať to, čo som vedel ešte pred týmto výletom. Poľská pivná scéna je určite bohatšia a rozmaniteľšia ako tá naša. Napríklad sa nám nikde nestalo, že by nám načapovali nejaký "pokus". Áno, boli aj slabšie a menej piteľné pivá, ale ani jedno čo i len s menšími technologickými chybami. Ceny tiež prijateľné a neprestrelené. Bohužiaľ sú roky pred nami. Dobehneme ich raz?