Pivná turistika

18.08.2021 23:18 | adrik

Potulky Wrocławom, 2. časť

V štvrtom najväčšom meste Wrocławe viete okrem trpaslíkov hľadať po celom meste aj pivovary. My sme sa na celý večer rozsedeli v Stu Mostów. Mimochodom viete prečo ten názov?

Po výlete mimo Wrocław sme sa rozhodli, že dnes budeme okupovať pre mňa jeden z najzaujímavejších a najinvenčnejších poľských pivovarov - Stu Mostów (Jana Długosza 2). A prečo teda ten názov? Cez rieku Odru sa po meste vraj viete dostať viac než cez stovku mostov. Naozaj.
Poloha takmer pri našom hosteli a pri Odre. Škoda len, že nie s výhľadom na rieku. Najprv vchádzame do vedľajších lahôdok s pivotékou v jednom (vonku ešte nie sú rozložené stoly) a na nejaký tretíkrát aj do podniku. Vtip je v tom, že podnik a pivovar majú pod jednou strechou. Neoddelene. Takže vy si hore pochlipkávate pivečko, poprípade niečo bágrujete z taniera a dole sa chlapci trápia v teple pri varni. Vône aj teplo prídu samozrejme aj k vám hore. Tu sa mi páči!
Fallen New England India Pale Ale (NEIPA, 6.3 %, čapované)
Žltá úplne mútna tekutina s jemným oranžovým odleskom a maličkou bielou penou. Vo vôni dominuje ananás a iné tropické ovocie, záver obilninový, šupky, ľahko kvasinky. V chuti taktiež ovocný džúsik, šťavnaté tropické ovocie, broskyňa, citrusy. Príjemná nevyrušujúca horkosť. Stredne plné telo, nižšie sýtenie s ihličkovaním, trošku suchší záver. Napriek 6.3 % "ľahká" NEIPA. Hlavne podávaná čerstvá.

Salamander AIPA (American IPA, 6.8 %, čapované)
Svetlo oranžová farba s miernym zákalom. Vyššia biela pena s väčšími bublinkami. Vo vôni aj v chuti celkom sladkasté, viac sladové, citrusové (aj keď sa s nimi nejako extra nepreháňa) s obilninovým záverom. Jemne chmeľové, stredné telo, stredné až nižšie sýtenie, opäť suchšie. Málo výrazná IPA. Síce žiadne technologické chyby sme neidentifikovali, nie je to žiadna divočina. Málo amerikáňskych chmeľov? Vypiť sa samozrejme dá bez problémov.

Red IPA (Red IPA, 6.5 %, plechovka)
Medená neprehľadná tekutina s béžovou penou. Sladová, karamelová a ľahko živičná vôňa i chuť. Platonicky chmeľové. Ľahké telo, nižšie sýtenie. Slabšia verzia RED IPY alebo RED ALE? Za tú cenu (7 zł) neurazila.
Pokračujeme v ipách:
Salamander West Coast IPA El Dorado Amarillo Topaz (IPA, 6.5 %, fľaša)
Žlto - zlatistá zahmlená tekutina s nízkou bielou penou, ktorá zanechávala stopy. Cítiť najmä citrusy, hlavne grepy, celkom sladové. Ľahká živično - trávnatá chmeľová horkosť. Nižšie telo, nižšie sýtenie, suchší koniec. Verdikt: Ľahká bezproblémová citrusová IPA.

Vaccinated New England IPA Nelson Sauvin Simcoe Mosaic (NEIPA, 6 %, plechovka) Takmer slamovo žltá farba, úplne mútna s maličkou bielou penou. Sviežo voňavá, nádherne ovocná, džúsová, štipka vanilky, obilia a ovsu. Ladne chmeľová, stredne plné telo, nižšie sýtenie s ľahko suchším záverom a ihličkovaním na jazyku. Táto NEIPA sa veľmi vydarila, má všetko, čo má tento stýl mať.
* obrazový materiál sa nedochoval

Charmed New England IPA Galaxy Citra (NEIPA, 6.4 %, plechovka)
Úplne že slamová žltá, mútne ako bahno, nižšia biela pena. Vojna tropického a citrusového ovocia, trošku nakyslé po pšenici, kvasinky, taktiež jemne obilninové. Vyššia horkosť ako sme na starom kontinente zvyknutý pri NEIPE. Stredne plné telo, stredné sýtenie, suchšia koncovka. Aj ihličkovanie je. Pocitovo silnejšia NEIPA ako tá predošlá, avšak viac vyvoňaná a stále prudko piteľná.
Dry Hopped Saison Motueka Huell Melon (Saison, 5.5 %, plechovka)
Aróma typicky kvasinková na Farmhouse / Saison s limetkami a melónom. Svetlooranžová nepriehľadná farba, vyššia slonovinová pena. V chuti nakyslé po pšenici, fenolové po kvasinkách, ľahko korenistý, ale aj bylinno chmeľový strednej intenzity. Ľahšie telo, vyššie sýtenie. Uhladený chmeľovejší Saison. A hlavne veľmi pitný.

Vybrali sme si aj čosi z ich WILD rady:
WILD #11 Mixed Fermentation Bière de Garde (Bière de Garde / Wild Specialty Beer, 7 %, fľaša)
Podávané dosť podchladené, takže dnes takto: Rubínová farba so zahmlením, nízka svetlobéžová pena. Ihneď naďabíte na výrazné brettky, tiež čerešne, drevo, sud, kôstky, funky kvasinky, trošku korenisté a nakyslé. Horkosť aspoň tá chmeľová neidentifikovateľná. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšie, mazľavé po kôstkach, alkohol jemne, ale je tam.
Jednu fľašu sme si zobrali domov. Uvidíme, ako sa s týmto pivom pohrá čas.

Pokročilá hodina - dajme si aj niečo tmavé:
WRCLW Oatmeal Stout (Oatmeal Stout, 4.9 %, čapované)
Sladkastá čokoládová aróma, pripečený toast, jemná spáleninka a kávovinka. Tmavohnedá farba, hnedastá pena. Chuť takisto plná čokolády, kakaa, waflí s vlašskými orechmi na konci. Jemne nahorklé, stredne plné telo, nižšie sýtenie, smotanová konzistencia, sladké po dopití. Krásne uhladený ovsený Stout.

Z Nitro série už bohužiaľ nemali nič, tak si ako dezert dávame Imperial Pastry Stout Dark Chocolate and Caramelized Almonds, čo je vlastne kooperácia s Browar Funky Fluid (Imperial Stout / Pastry Beer, 10.5 %, fľaša)
Tmavohnedá až čierna farba, vysoká hnedastá pena s veľkými bublinkami, ktorá sa hneď rozbila. Silne sladké, mliečne, čokoládové, koláčikovité, biela káva, do toho trošku mandle, ale nie výrazne. Toľko chutí, ale pekne vyskladaných. Neskutočne piteľné. Horkosť skôr po praženom jačmeni a kávovine ako chmeľoch. Plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé, alkohol trošku vystreľuje, ale je to v norme, sme už v nadmorskej výške viac než 10 %.
Excelentná bodka na dobrú noc.

#NEIPA #American IPA #Red IPA #IPA #Saison #Bière de Garde #Wild Specialty Beer #Oatmeal Stout #Pastry Beer #Imperial Stout #Browar Stu Mostów #Browar Funky Fluid