Pivná turistika

11.10.2021 22:57 | adrik

Potulky Krakowom, 2. časť

Krakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!

Tekutú polievku obedujeme v bývalej židovskej - dnes viac trendovej a umeleckej štvrti Kazimierz. Našli sme maličký, celkom zašitý lokál Beerstreet (Beera Meiselsa 9) s výberom "len" ôsmich pív a mierne dezorientovanou obsluhov. Sedíme vonku na ulici a pozorujeme mestský ruch.
Phantom od Incognito Browar Rzemieślniczy (IPA, 6 %)
Svetlooranžová zahmlená tekutina so stredne veľkou penou. Marakuju cítiť poriadne, tiež vás preberie jej kyslosť, ktorá všetko prebíja, limetka, citrón, citrónový koláčik, svieže. Dlhšie trvajúca horkosť po marakuji, kôre citrusov. Stredne plné telo, vyššie sýtenie. Osviežujúce pitie, aj keď tam ten pivný základ veľmi nebadať.

Ako hlavný chod si vyberám Cherry no.1 od Browar Wrężel (Barleywine, 10%)
Medeno červená nepriehľadná tekutina s ľahko béžovou krémovou penou. Mocne sladká aróma, sladová, karamelová, medová s kilogramami višní a hrozienok. Horké skôr po stopkách a kôstkach od višní. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, mazľavé, minimálne hrejivé, alkohol dobre ukrytý. Solídne a dobre piteľné jačmenné vínko.
Plac Nowy musíte zažiť. Väčšie námestíčko s trhmi alebo ak chcete blsákom a dokoola samé stánky so zapiekankami od výmyslu sveta. Priemerná cena 2 €! Ale poďme na pivo. Druhý pokus v Nowy Kraftowy (Plac Nowy 8) - večer predtým tu bolo beznádejne plno, dnes celkom klídek. Vymakaný interiér, 25 píp a dá sa sedieť aj vonku na polozastrešenej záhrade.
Witam. Witam. od Browar Artezan (Hazy IPA, 6.5 %)
Oranžovo - žltá mútna tekutina, šľahačková biela pena. Fajne ovocne vyvoňaná NEIPA, poriadne citrusy, tropické ovocie, ananás, marakuja, nádych minerálov. V chuti začneme sladovým úvodom a opäť množstvom ovocia, grepy, mandarinky, ananás. Krásne džúsikové. Ľahko nahorklé so stredným telom a stredným sýtením, suchšie. Síce podávané dosť podchladené, ale aj tak vynikajúca lakocinka. Po zohriatí ukážková Hazy IPA / NEIPA.

Po Imperial Berliner Weisse od Browar Nepomucen vo Wrocławe dávam aj Tropical Hurricane (Imperial Gose, 8.1 %)
Silne oranžová mútna farba, takmer žiadna pena, len jemný biely film na hladine. Parádna exkurzia tropického ovocia: prezreté mango, kalamansi, marakuja a tým aj sviežo kyslé. Guava a limetka len jemne na pozadí. Taktiež aj sladkasté po laktóze a po tom všetkom platonicky slané. ŽIadna horkosť, stredne plné telo, stredné až vyššie sýtenie, alkohol v tomto obrovskom skrúdrajveri fantasticky ukrytý. Multivitamínový džús, ktorý preberie aj mŕtveho.
Po prešmejdení food courtu na rohu ulíc Wąska a Świętego Wawrzyńca (haha bežný deň a plno, u nás nie je taký výber ani počas Street food festov) sa presúvame do Craftownia - Krakowski Wielokran (Sw. Wawrzynca 22). Pripravených 18 výčapov, plné chladničky a príjemná obsluha. So Soplicou v krvi, jedným vypichnutým okom a druhým hnisavým sme tento podnik premenovali na krakowský Pokhoi. Sedieť sa dá samozrejme aj vonku.
Dobrá pšenička nikdy neurazí. Začínam The Nurse od Brokreacja (Hefeweizen, 5 %)
Svetložltá nepriehľadná tekutina. Jemne nakyslá pšenica, banány, koriander, korenistá, v chuti aj jemne fenoly a mierna chlebnatosť. Takmer žiadna horkosť, ľahšie telo, vysoké sýtenie, suchšie po dopití. Ľahko piteľná a osviežujúca bavorská pšenica.

Konečne nejaké chmeľové odviazanie od Browar Pinta - Hoppy Crew: Is It Enough? (DDH Hazy IPA, 7.1 %). Hop rate: 24 gramov na liter!
Zlatožltá úplne mútna tekutina s vysokou bielou penou, ktorá ale opadla kým som stihol vybrať foťák. Zanechávala aspoň stopy. Výraznejšia citrusovo - chmeľová aróma, dotyk kokosu a ananásu, jemne kyselkavé, ale aj poriadne nasladlé, záver obilninový, až akoby múčny. Poriadne nachmelené, ale žiadna zvieravosť, drevnatosť alebo trávnatosť. Stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, trošku suchšie, hladké, hrejivosť ani alkohol sa neprejavili. Neskutočné pivo!

A ešte jedna Pinta na záver - Imperator Bałtycki (Imperial Baltic Porter, 10.5 %)
Tmavohnedá nepriehľadná tekutina, hnedastá smotanová pena. Vo vôni jemne káva, čokoláda, sladké drievko a tiež kyslosť po lesnom ovocí. V chuti takisto káva, tmavá čokoláda, karamel, kakao, trošku višne, sušené slivky, figy. Horké po káve, čokoláde, ale aj s náznakmi citrusov. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé, mierne alkoholové. Slušný Baltik.

To dnes opäť nedostanem žiadne pivo s DMS, diacetylom alebo aspoň miernou zatuchlinou či bakteriálonou infekciou? Nebláznite!

Afterpárty v pube Propaganda (Miodowa 20) s lahváčmi od Browar Zamkowy Cieszyn, ale o tom snáď inokedy.

#IPA #Barleywine #NEIPA #Imperial Gose #Weissbier #Imperial Baltic Porter #Incognito Browar Rzemieślniczy #Browar Wrężel #Browar Artezan #Browar Nepomucen #Brokreacja #Browar PINTA