Pivná turistika

07.03.2022 22:39 | adrik

Kostelecké chmelovárek 2022 - deň pred

Z Košíc sme vyrazili pomerne skoro po obede, takže sme po ceste na Kostelecké chmelovárek mali dostatok času aj na nejaké zastávky. Voľba padla na Resort Sojka a pivný raj Beervanu.

Z diaľnice odbáčame na Resort Sojka (Malatíny 104), kde okrem rozľahlého ubytovania, wellnessu a reštaurácie nájdete aj ich vlastné pivo, ktoré si dávajú varit až v Brouwerij Strubbe v západnom Flámsku. To je aj odpoveď, čo tak môžu mať na čape. Celkom rarita u nás.
Zlatá sojka od Resort Sojka (Tripel, 7.5 %)
Zlatistá, takmer číra tekutina s vysokou bielou penou. Vo vôni aj v chuti cítiť kvasinky, stajňu, celkom funky, ale hlavne sladové, sladké, cukornaté s jemnejšou chmeľovou, ale viac trpkejšou horkosťou. Stredne plné telo, vyššie sýtenie, hrejivé, cítiť aj alkohol, ale nie nejak extrémne. Veľmi piteľné aj pri tej voltáži. Za mňa príjemné prekvapenie.

Čerešne spod blúzky od Resort Sojka (Fruit Beer, 6.5 %)
Červeno - bordová farba so zákalom a s vysokou béžovou penou. Aróma znateľne čerešňová, višňová, k tomu aj jahody, závan jogurtovej kyslosti, ale aj kávy. V chuti hlavne jahody, ovocná dreň, cukornaté, sladké, stopy kvasiniek alebo dreveného sudu navodzujúce pocit veľmi ľahkého Belgičana. Ľahšie telo, stredné sýtenie, smotanové, hladké, ale aj jemne trpkejšie po kôstkach. Alkohol necítiť, piteľnosť vysoká.

Tretie pivo, Tri Malatiny, v štýle Belgian Amber Ale, mali len vo fľašovej verzii. Recenzia v dohľadnej dobe.
Presunuli sme sa do na piatok celkom ľudoprázdnej Beervany (Kuzmányho 104/8, Žilina), ale početné rezervačky dávali tušiť, že to tu začne žiť v neskorších hodinách. Z ponuky desiatich čapovaných pív som si vybral:

Booster od Beervana (west Coast IPA, 5.9 %)
Tmavojantárová až oranžová farba so zákalom, nižšia biela pena. Vo vôno kôstkové ovocie, broskyňa, mandarinka, v chuti tak isto ľahšie ovocné, marhuľa, citrusy, nižšia chmeľová horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, trošku mazľavé, piteľnosť veľmi dobrá avšak vyšiemu hoprejtu by som sa nepohneval.

Havana Stout od Browar Pinta (Foreign Extra Stout, 6.9 %)
Čierna nepriehľadná tekutina s malou hnedastou penou. Čudne vyvoňané, ba až parfémové, náznaky zatuchliny, údenosti, plastu, ale vo vôni sa dajú nájsť napríklad aj pralinky. Chuť je našťastie lepšia ako vôňa. Tmavá čokoláda, tmavé slady, pražený jačmeň, s miernou kyslosťou po lesnom ovocí, ale pre zmenu cítiť kov, železo. Ľahšie telo, nižšie až stredné sýtenie, horkosť po spomínanom praženom jačmeni. Možno je to vekom piva? Na Pintu teda nič moc.

Kostelec U Holešova sme našli niečo okolo pol deviatej. Sokolovna je už prichystaná na zajtrajšok, vítame sa s organizátormi Petrom Měrkom a jeho manželkou, ešte sa čapuje pivo a pod hrozbou najvyššieho hrdelného trestu sa vynášajú pletky z odvrátenej strany pivovarníctva. Na dome s našimi hostiteľmi ešte zjeme nejaké donesené fľašové Beervany a ideme spokojne na kutě.
Zajtra to vypukne.

#Tripel #Fruit Beer #IPA #Foreign Extra Stout #Sojka Resort #Beervana #Browar PINTA