Pivná turistika

30.06.2024 21:25 | adrik

Rzeszów

Rzeszów je mesto na juhovýchode Poľska s 200 tisíc obyvateľmi. Okrem obrovského rynku, ktorý má hlavne v nočných hodiných svoj osobitý genius loci a dvoch miestnych pivovarov (schválne nepíšem turistických pascí) sa dá ukojiť smäť i remeselným pivom.

Stara Drukarnia (Bożnicza 6) je celkom zašívarňa v centre s 20 pivami na výčape a nespočítateľným množstvom vo flašiach a plechovkách. V čase nášho príchodu (hneď po otvorení) boli v podniku iba štamgasti na bare a z reprákov hral na plné gule free jazz ッ
Vyskúšali sme:
Kwas My od Browar Pinta (Limoncello Sour, 5.5 %)
Pivná alternatíva likéru Limoncello. Tmavooranžová zahmlená tekutina s menšou bielou penou. Začiatok sladší, sirupový, citrón, limetka, broskyne, marhule, Bon Pari, kvasinky, kyslosť citrusová, horkosť po bielych šupkách z citrusov. Ľahšie telo, stredné až nižšie sýtenie. Osviežujúce, aj keď by to chcelo vyššie sýtenie.

Aloha od Browar Funky Fluid (American Pale Ale, 4.5 %)
Svetlo zlatožltá úplne číra tekutina s bielou hustou penou. Citrusy, trošku saponátové, citrodeko, sladové, ovos, pšenica. Vyššia grepová horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Odsmädová APA, ktorou na rozbeh istotne nič nepokazíš.

Italo od Browar Funky Fluid (Hazy Lemon APA, 4.4 %)
Slamovožltá mútna tekutina s maličkou bielou penou. Citrón, celkom kyslé, trpké, živica, kvasinky. Horkosť skôr po bielych šupkách z citrónov, trpká, ľahšie telo, nižšie sýtenie, veľmi platonická suchosť. Osviežujúci nevtieravý drink, ideál na prebratie v horúčavách.
Polska Myśl Szkoleniowa od Ziemia Obiecana (Session IPA, 5.5 %)
Session IPA s chmeľmi Mosaic, Simcoe a Enigma. Zlatožltá mútna tekutina s maličkou bielou penou. Prezreté exotické ovocie, ananás, kumkvat, mocne živica, citrusy, kalamansi, sladšie, ovsené. Príjemná živično - citrusová horkosť, ľahšie, ale nie vodové telo, nižšie sýtenie, suchší koniec. Pekná práca s chmeľmi v tejto až samo piteľnej Session IPE.

Poďme na mocnejšie:
The Book of Hops vol.6 od Tankbusters Co. (NEIPA, 6 %)
Zlatožltá úplne mútna tekutina s vysokou a hustou bielou penou. Sladšia, tropické ovocie, ananás, kôstkové ovocie, badateľná ovseno - obilninová linka, šťavnaté, džúsové. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, pichanie po chmeli, hladké, krémové, bez hrejivosti či alkoholu. Parádna NEIPA.
Wniosek Urlopowy od Browar Zakładowy (Tropikalna Ryźowa IPA, 6.5 %)
Zlatistá takmer číra tekutina s bielou trvácnou penou. Marhule, nektarinky, veľmi ľahko tropické ovocie, svieža ovocná linka, sladšie, ale zároveň suchšie po ryži, bižalmy a hrušky na konci. Horkosť jemne trávnatá, stredne plné telo, nižšie sýtenie, poriadne suchá koncovka aj aftertaste, minimálne hrejivé, alkohol len v náznakoch. Celkom dobre zvládnutá suchšia ryžová IPA.

Mocno od Ziemia Obiecana (Triple Wheat IPA, 9 %)
Trojitá pšeničná IPA s chmeľmi HBC630, Strata a El Dorado. "To je presne to, čo chceš v lete piť" odkazuje po donesení manželka. Oranžovozlatistá zahmlená tekutina s bielou šľahačkovou penou. Sladšie, pšenica, klinčeky, veľmi zľahka fenoly, kvasinky, curaçao, hruška, v závere aj alkohol. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, mazľavé, suchší dojazd, hrejivé aj alkoholové. Názov nezavádza. Je to taká chlípacia IPA. 9 % už naozaj cítiť.
Intermezzo v Kuk Nuk (Jana Matejki 4), kde sme museli zajesť asi najhoršie buritto v našom živote (biela ryža s čínskou kapustou v tortille - thats all!). Luxusný výber jedál aj prevedenie, v ponuke lahváče z neďalekého Browaru Łańcut. Nie je o čom.

Mops ´n´ Hops od Browar Łańcut (Micro IPA, 3.7 %)
Slamovožltá mútna tekutina s veľkou bielou penou. Svieže po citrusoch, živici, obilnina, kvasinky. Ostrejšia citrusová horkosť, veľmi ľahké, ale nie vodové alebo prázdne telo, vyššie až šumivé sýtenie, suchšia koncovka. Veľmi príjemne, nielen na uhasenie smädu.

Nevermore od Browar Łańcut (Black IPA, 5.6 %)
Tmavý mahagón, rubínová v protisvetle s hustou béžovou penou. Citrusy, karamel, kolový orech, kakaový prášok, pražené slnečnice, sladové. Horkosť nepatrná po tmavých sladoch, ale aj citrusová, stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, suchší dojazd, bez hrejivosti či alkoholu. Chmeľový prejav mohol byť výraznejší, na druhú stranu nie je prepražená, kávová. Vskutku dobre piteľná tmavá IPA.
Po Pijanej Wiśni späť do diery ehm teda do starej tlačiarne.
Angelico Stout od Piwne Podziemie (Chocolate, Vanilla, Hazelnut Foreign Extra Stout, 7.5 %)
FES s čokoládou, vanilkou a lieskovými orieškami. Čierna tekutina s menšou svetlobéžovou penou. Oriešky, horká čokoláda, kakao, vanilka, sladové, sladšie akoby po laktóze, praženosť po káve. Horkosť po pražených sladoch, káve, čokoláde, ľahšie telo, stredné sýtenie, suchšia koncovka. Piteľnosť slušná, možnože by bodlo o miligram menej orechov.

Why So Serious? od Piwne Podziemie (Lapsang & Peat Smoked Salt Stout, 6.6 %)
Stout s čínskym čajom Lapsang a rašelinou údenou morskou soľou. Údenosť a rašelina hrá prím, jód, káva, sladové, sójovka, slanosť, čierny čaj homeopaticky, skôr v tom všetkom diacetyl (?), ale je to len tou čudnou kombináciou? Horskosť pražená, údená, rašelinová, vyššia, stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchší koniec. Ťažko piteľné až nedopiteľné, zbytočne preplácané.
Pri odchode sa nezabudni zastaviť v obchode Piwa Świata (Joselewicza 6). Ale iba ak máš dostatok času a prostriedkov na účte.

#Wild Specialty Beer #American Pale Ale #Session IPA #NEIPA #Rice Ale #IPA #Triple IPA #Black IPA #Foreign Extra Stout #Specialty Smoked Beer #Pastry Stout #Browar PINTA #Browar Funky Fluid #Ziemia Obiecana #TankBusters Co. #Browar Zakładowy #Browar Łańcut #Piwne Podziemie