Pivná turistika

16.09.2022 22:33 | adrik

Potulky Lublinom, 2. časť

Za cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.

Prvou dnešnou zastávkou v starom meste bol Browar Grodzka 15 (Grodzka 15, Lublin). Sedíme na terase smerom k historickému centru, staré gumené špinavé a prepálené obrusy zopnuté o stôl plechovou sponkou ... to už som dlho nevidel. Tento pivovar už zrejme má to lepšie za sebou. Plusom je aspoň výhľad na ruch mesta. Pšenicu ani AIPU z ponukového lístku nemali, tak sme od "ochotnej" obsluhy dostali "belgijskie". Po menšom pátraní som zistil, že ide o Dubbel: Belgijskie Dubeltowe od Browar Grodzka 15 (Dubbel, 4.5 %)
Tmavojantárová až svetlooranžová zahmlená tekutina, svetlobéžová pena s veľkými bublinkami. Na prvé ovoňanie silne kvasničné, chlebové cesto, v chuti rovnako plus veľa karamelu, sladké akoby po kandizovanom cukre, prázdne telo, nižšie sýtenie, hrejivé, neprekvasené, mŕtve, odporné a nedopité.

Na druhej strane rovnakej ulice sadáme do pubu regionalneho Św. Michał (Grodzka 16, Lublin). Veľká terasa na sedenie vonku a keby bola zima, tak aj útulný interiér vo vnútri. A ešte aj schody hore. V ponuke 29 čapovaných pív!
Tea Time Earl Grey IPA od Browar NOOK (IPA, 5.7 %)
Tmavooranžová úplne mútna tekutina s maličkou bielou penou. Vo vôni výrazne čierny čaj Earl Grey, prakticky nič iné necítiť. Obdobne je to aj v chuti - ako dlho luhovaný čierny čaj so zábleskami jasmínu, citrusovej kôry. Horkosť po ňom zostáva dlho po dopití. Viac čaj ako IPA alebo akýkoľvek ejl.
Praustbande ´22 od Lubrow (Juicy Pineapple Session Kveik IPA, 4.6 %)
To je zase kombinácia. Svetlooranžová tekutina s jemným zahmlením. Hustá špinavo biela trvácna pena. Surovejšia vôňa po kveikoch a prezretom až nahnilom ananáse nie veľmi nabáda k napitiu. V chuti sa ananás pekne rozvinie, je to šťavnaté, džúsové, sladké, drsnosť po kvasinkách, ale tú našťastie prekrýva spomínaný ananás a jemná ovocná kyselinka. Chuť určite lepšia ako aróma. Horkosť vyššia, chmeľová neidentifikovaná, skôr tanínová, ľahšie telo, vyššie sýtenie, suchšie. Kto vie, ako to chutí bez toho ananásu?

Redneck´s Revenge od Browar NOOK / Dziki Wschód (New England Farmhouse Ale, 5.9 %)
Tak už bolo navarené všetko, môžeme to všetci zabaliť. Nové anglické chmele a kveik kvasinky z Nórska a Litvy. Zlato oranžová farba s jemným zákalom. Ľahko ovocné, marhuľa, hruška, sladové, korenisté, kožené sedlo, surovejšie po kvasinkách, drsnejšia horkosť, tanínová, pluhová, trávnatá, stredne plné telo, nižšie sýtenie, ihličkuje, až reže. Zaujímavé alebo netradičné, ale tiež nie veľmi vhodné na celovečerné popíjanie.

Quad od Browar Nieczajna (Quadrupel, 14.3 %)
A nejaký dezert nakoniec. Mahagónová nepriehľadná tekutina s tenkou béžovou penou. Višne, kôstky, sud, ide viac do kávy (resp. šupiek), silne sladové, sladšie, karamelové, medové, korenisté, pikantné, jablková štrúdľa. Horkosť skôr čajová, chmeľová neidentifikovaná, stredne plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé, alkohol v norme na to, že to má 14.3 %. Kombinácia príliš mladého Quadrupelu a nesprávnej teploty. Škoda, do budúcna má potenciál. Aspoň niekto.
Cestou na ubytovanie sme sa ešte zastavili opäť U Fotografa (Złota 2, Lublin). Playlist podobný ako včera, ale vybrali sme si:
Yam Yam od Deer Bear (White IPA, 6 %)
Svetložltá mútna tekutina s malým bielym filmom, ktorý hneď opadol. Aróma nevýrazná, trošku pšenice, kvasiniek, chuť je sladšia, citrusy, minimálna horkosť, ľahké telo, stredné sýtenie, suchší dojazd.

Bilet Na Hawaje od Browar Zakladowy (Hazy Double IPA, 7.2 %)
Svetložltá mútna tekutina, hustejšia biela hlava. Tropické ovocie, mango, papája, ananás, ale aj citrusy či broskyne, džúsové, ľahká kyselinka, celkom príjemne nachmelené, stredne plné telo, stredné sýtenie, veľmi jemná hrejivosť, alkohol necítiť, uhladené.

#Dubbel #IPA #Session IPA #Farmhouse Ale #Quadrupel #White IPA #Double NEIPA #Browar Grodzka 15 #Browar NOOK #Lubrow #Dziki Wschód #Browar Nieczajna #Deer Bear #Browar Zakładowy