Potulky Lublinom, 1. časť
Za cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.


Svetlo až slamovo žltá farba, zahmlená, hustá biela pena. Vo vôni nevtieravo citrusy, ananás, na jazyku ľahko pšenica, suchšie, obilninové, nižšia chmeľová horkosť, veľmi ľahké telo na hranici vodnatosti (9° Plato), vyššie sýtenie. V pohode ejl na leto na uhasenie smädu.
Ktoś Coś? od Browar Zakladowy (Small IPA, 3.9 %)
Svetložltá (o odtieň tmavšia ako predošlá) farba, zahmlená, hustá biela pena. Opäť ananás, tvrdé žuvačky, trošku viac kyselinky, sviežejšie, citrusovejšie, viac vločkoidné, veľmi ľahké telo, vyššie sýtenie, pichľavé. Táto bola výraznejšia a sadla mi viac.
Mocny Towar od Browar Zakladowy (Triple New England IPA, 7.4 %)
Žlto - oranžová mútna tekutina s maličkou bielou penou. Prezreté tropické ovocie, mango, papája, celkom džúsové, trošku z toho lezie aj alkohol, vyššia chmeľová takmer až zvieravá horkosť, hrejivé, pálivé, alkoholové, stredné až ľahšie telo, nižšie sýtenie. Dosť rozhádzané, neuhladené a ťažšie piteľné. A prečo Triple? Double by so 7.4 percentami nestačilo? :)
Jakieś Ciemne od Browar Zakladowy (American Oatmeal Stout, 6 %)
Tmavohnedá farba s rubínovým odleskom v protisvetle, nižšia, zato hustá a trvácna béžová pena. V aróme a chuti káva, pražený jačmeň, espesso, náznaky tmavej čokolády, ovos, krémové až smotanové, prítomná chmeľová horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie, ale dobre piteľné.
Nakoniec majú pivovar mimo mesta, toto je len ich domovský podnik, ale ak už tu zablúdite, nazabudnite (pred degustáciou samozrejme) vyliezť hore na strechu. Uvidíte z nej celý Lublin.


Medená až hnedastá farba s malinkou špinavo bielou penou, ktorá takmer bez stopy hneď opadla. Podávané extrémne podchladené, ale vo vôni sa dá identifikovať sud, funky, višne (stopky, kôstky), v chuti sladkasté, cukornaté, brettky, kyslé, že až krúti ústa, horkosť skôr po spomínaných stopkách a kôstkach z višní, stredne plné telo, stredné sýtenie, mazľavé. Za iných okolností a za inej teploty ...
Imperial Citra IPA od Browar Birbant (Double IPA, 7.9 %)
Tmavooranžová zahmlená tekutina s malou bielou penou. Veľa karamelu, silne sladové, Citru cítiť, tiež veľmi ľahko marhuľu, vysoká trieslovinová a zvieravá horkosť, je to nepríjemné, hrejivé, alkoholové. Dosť zlé. Old school double ČIPA. Návrat do minulosti tak 10 - 12 rokov. Nedopité, ale verím tomu, že u nás by si svojich nadšencov našlo hneď.


U Fotografa (Złota 2, Lublin) je na výčape 16 pív (prienik s ponukov z Browaru Zakladowy):

Svetložltá úplne mútna tekutina, menšia biela pena s krátkou retenciou. Vo vôni prudká nálož tropického ovocia, guava, mango, kalamansi, citrónová tráva, v chuti to už také intenzívne nie je, pôsobí to dosť umelo, zubná pasta, ale aj alkohol. Kokos nevýrazný. Vyššia chmeľová horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchší dojazd. Troška rozhádzané, málo džúsové, ale úply průser to nie je.
Hopus Pokus od Browar Pinta (Black IPA, 6.8 %)
Tmavohnedá farba, svetlobéžová hustá stredne vysoká pena. Vo vôni závan kávoviny, praženosti, ale i bázového kvetu či citrusov. V chuti detto, možno ešte viac citrusové, obilninové, múčne, trošku aj karamelu. Príjemná chmeľová horkosť, stredné plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, lepkavé. Vzorová Black IPA s pekne vytiahnutým chmeľom, ktorý neprebili tmavé slady. Good job!
