Pivná turistika

15.09.2022 22:15 | adrik

Potulky Lublinom, 1. časť

Za cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.

Nájsť Browar Zakładowy (Plac teatralny 1, Lublin) nie je až taká sranda. Sídli v obrovskej divadelnej budove na prvom poschodí, dvor ľudoprázdny, značenie takmer neviditeľné a k rýchlejšiemu dorazeniu do cieľa vám nepomôže ani vedľajšia budova oblepená logami poľských kraftových pív s podnikom, kde majú len fľašové pivá. Za barom desať kohútov (aj s Frizzante a českými "prémiovými" pivami).
That´s What She Said od Browar Zakladowy (Small IPA, 3.6 %)
Svetlo až slamovo žltá farba, zahmlená, hustá biela pena. Vo vôni nevtieravo citrusy, ananás, na jazyku ľahko pšenica, suchšie, obilninové, nižšia chmeľová horkosť, veľmi ľahké telo na hranici vodnatosti (9° Plato), vyššie sýtenie. V pohode ejl na leto na uhasenie smädu.

Ktoś Coś? od Browar Zakladowy (Small IPA, 3.9 %)
Svetložltá (o odtieň tmavšia ako predošlá) farba, zahmlená, hustá biela pena. Opäť ananás, tvrdé žuvačky, trošku viac kyselinky, sviežejšie, citrusovejšie, viac vločkoidné, veľmi ľahké telo, vyššie sýtenie, pichľavé. Táto bola výraznejšia a sadla mi viac.

Mocny Towar od Browar Zakladowy (Triple New England IPA, 7.4 %)
Žlto - oranžová mútna tekutina s maličkou bielou penou. Prezreté tropické ovocie, mango, papája, celkom džúsové, trošku z toho lezie aj alkohol, vyššia chmeľová takmer až zvieravá horkosť, hrejivé, pálivé, alkoholové, stredné až ľahšie telo, nižšie sýtenie. Dosť rozhádzané, neuhladené a ťažšie piteľné. A prečo Triple? Double by so 7.4 percentami nestačilo? :)

Jakieś Ciemne od Browar Zakladowy (American Oatmeal Stout, 6 %)
Tmavohnedá farba s rubínovým odleskom v protisvetle, nižšia, zato hustá a trvácna béžová pena. V aróme a chuti káva, pražený jačmeň, espesso, náznaky tmavej čokolády, ovos, krémové až smotanové, prítomná chmeľová horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie, ale dobre piteľné.

Nakoniec majú pivovar mimo mesta, toto je len ich domovský podnik, ale ak už tu zablúdite, nazabudnite (pred degustáciou samozrejme) vyliezť hore na strechu. Uvidíte z nej celý Lublin.
Presúvame sa viac do centra, do Just Crafted (Cicha 2, Lublin). Pre zmenu menší podnik v podzemí, jedna menšia miestnosť s výčapom a chladničkou (v ponuke veľký výber nealko kraftov), druhá väčšia aj s mini pódiom. S ôsmich čapovaných pív sme si vybrali toto:
Rubicōn od Browar Birbant (Wild Specialty Beer, 4.2 %)
Medená až hnedastá farba s malinkou špinavo bielou penou, ktorá takmer bez stopy hneď opadla. Podávané extrémne podchladené, ale vo vôni sa dá identifikovať sud, funky, višne (stopky, kôstky), v chuti sladkasté, cukornaté, brettky, kyslé, že až krúti ústa, horkosť skôr po spomínaných stopkách a kôstkach z višní, stredne plné telo, stredné sýtenie, mazľavé. Za iných okolností a za inej teploty ...

Imperial Citra IPA od Browar Birbant (Double IPA, 7.9 %)
Tmavooranžová zahmlená tekutina s malou bielou penou. Veľa karamelu, silne sladové, Citru cítiť, tiež veľmi ľahko marhuľu, vysoká trieslovinová a zvieravá horkosť, je to nepríjemné, hrejivé, alkoholové. Dosť zlé. Old school double ČIPA. Návrat do minulosti tak 10 - 12 rokov. Nedopité, ale verím tomu, že u nás by si svojich nadšencov našlo hneď.
Po chvíľke pátrania sme dorazili Perłowa Pijalnia Piwa (Bernardyńska 15a, Lublin). Ide o podnik veľkého pivovaru Perla. Interiér pekný, dvor už ani tak nie. Z biednejšieho výberu som si vybral:
Witbier od Browar Zwierzyniec (Witbier, 4.8 %) Tento pivovar sa tvári ako Bradáč na Slovensku alebo Proud v Čechách, ale rád sa budem mýliť. Slamová farba, mútna, nízka biela pena, ktorá zanechávala stopy. Pšenica, kvasinky, fenoly, handrička, koriander platonicky, skôr byliny, citrusy pôsobia dosť umelo, náznaky pomarančovej kôry, suchší obilninový koniec. Veľmi ľahké telo, nižšie sýtenie, čo škodí na piteľnosti. Neurazí, ale jeden bohato stačil.

U Fotografa (Złota 2, Lublin) je na výčape 16 pív (prienik s ponukov z Browaru Zakladowy):
Synapsa od Ziemia Obiecana (New England IPA, 7.5 %)
Svetložltá úplne mútna tekutina, menšia biela pena s krátkou retenciou. Vo vôni prudká nálož tropického ovocia, guava, mango, kalamansi, citrónová tráva, v chuti to už také intenzívne nie je, pôsobí to dosť umelo, zubná pasta, ale aj alkohol. Kokos nevýrazný. Vyššia chmeľová horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchší dojazd. Troška rozhádzané, málo džúsové, ale úply průser to nie je.

Hopus Pokus od Browar Pinta (Black IPA, 6.8 %)
Tmavohnedá farba, svetlobéžová hustá stredne vysoká pena. Vo vôni závan kávoviny, praženosti, ale i bázového kvetu či citrusov. V chuti detto, možno ešte viac citrusové, obilninové, múčne, trošku aj karamelu. Príjemná chmeľová horkosť, stredné plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, lepkavé. Vzorová Black IPA s pekne vytiahnutým chmeľom, ktorý neprebili tmavé slady. Good job!

#Session IPA #Triple IPA #Oatmeal Stout #Wild Specialty Beer #Double IPA #Witbier #NEIPA #Black IPA #Browar Zakładowy #Browar Birbant #Browar Zwierzyniec #Ziemia Obiecana #Browar PINTA