Pivná turistika

06.01.2024 19:17 | adrik

Predĺžený víkend v Krakowe III.

Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy, teda v tento deň jeden browar a jeden multitap.

Dnes začíname v pomerne novom pivovare Nowa Wytwórnia (Fabryczna 13). Na čape šesť svojich pív, niečo k snědku, výhľad na varňu a obrovské dvojpodlažné priestory. Šupli sme všetko okrem ležiaku:
Belgian Saison (Saison, 5.6 %)
Saison s rozmarínom. Zlatožltá zahmlená tekutina s takmer žiadnou penou. Korenisté, citrusové, citrónová tráva, sladšie, klinčeky, kvasinky, rozmarín (ten je badateľnejší hlavne v chuti), minimálne fenoly. Ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchší koniec. Nevýrazný Saison, neurazí, na svoje si prídu skôr fanúšikovia rozmarínu.

American Wheat (American Wheat, 5.1 %)
Americká pšenica s pomarančovými a citrónovými šupkami. Oranžovo - zlatistá mútna tekutina taktiež takmer bez peny. Sladovo sladšia, pšenica, kvasinky (v chuti výrazné), veľmi ľahko citrusové šupky. Horkosť silne kvasinková, ľahšie telo, stredné až nižšie sýtenie, bez iskry. Dopiteľná poslabšia pšenica, ktorá má už to lepšie za sebou.
Hazy IPA (Hazy IPA, 5.6 %)
Single Hop Hazy IPA. Nepíše, aký chmeľ. Svetlozlatistá zahmlená tekutina opäť bez peny. Sladkastá, laktózová, prezreté tropické ovocie, najmä ananás, živica, citrusy, celkom džúsové, obilninové, ovsené s orieškovým záverom. Vyššia grepovo - chmeľová horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, sladší záver. Je to skôr sladšia Milkshake IPA, ale príjemne piteľná.

Cold IPA (Cold IPA, 7 %)
Svetlo zlatistá úplne zahmlená tekutina s miniatúrnou bielou penou. Bylinná, ľahko citrusy, smrek, borovica, trošku aj tutti frutti v chuti, sladšia koncovka. Vyššia bylinno - chmeľová horkosť, ktorá zostáva aj po dopití. Ľahšie telo, vyššie sýtenie, suchší záver so začínajúcou hrejivosťou. Príjemne nachmelená Cold IPA / IPL, obe IPY dobre piteľné.

Imperial Baltic Porter (Imperial Baltic Porter, 10.5 %)
Podávaný podchladený, takže vnemy až po miernom zohriatí: Čierna nepriehľadná tekutina s nízkou bielou penou, ktorá zanechávala stopy na okrajoch. Výrazná praženina až spálenina, sladké, karamelové, hnedý cukor, námatkovo aj sušené ovocie s kyselinkou po tmavom lesnom ovocí, sud, káva, čokoláda. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, lepkavé, hrejivé, alkoholové. Minuloročná Bourbon BA verzia mi sadla viac - táto by si ešte zaslúžila poležať a zaokrúhliť chute.
Presun na zapiekanku a do podniku Nowy Kraftowy (Plac Nowy 8). 25 pív, neapolské pizze, vybrali sme si toto:
Zapijam! od Browar Cześć Brat! (Sour Ale, 5.8 %)
Kyseláč s čiernou ríbezľou a banánom. Bordová mútna tekutina s maličkou ružovou penou. Prvé husle hrajú banány, smotanové, krémové až zmrzlinové, ríbezle, ľahká kyselinka po citróne, limetke. Horkosť jemná, chmeľová žiadna, skôr trpká, po kôstkach z viničiek, stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie, mazľavé. Sladká roztopená dreň, zmrzlina. Žiaden problém.

Zachowanie Podłe od Ziemia Obiecana (Triple Sour, 7%)
Ananás, mango, kokos a kalamansi. Oranžový mútny džúsik s hustou bielou penou. Nasladlé, cítiť mango (zeleninka po ňom, ale v dobrom), kokos, citrusy, kalamansi, ananás na pozadí, zubná pasta perlička, v tom všetkom veľmi ľahká kyslosť. Stredne plné telo, vyššie sýtenie, hladké. Trošku prekombinované, ale aj tak dobre piteľný džúsik.
Trick Or Treat? od Magic Road (Pastry Sour, 5.2 %)
Tekvica, mango, zázvor. Oranžovo - žltý mútny džús bez peny. Korenisté, mango, zeler, zázvor, ale aj sladkasté, nakyslé skôr po tropickom ovocí. Ľahšie, ale nie vodové telo, stredné sýtenie, jemnučké rezanie po zázvore, korení. Hodil by sa k tomu stopkový zeler a mohlo by sa to podávať ako "tekvicová" Bloody Mary.

Szklanki od Browar Funky Fluid (DDH New Zealand IPA, 6.2 %)
Zlatožltá mútna tekutina s maličkou bielou penou, ktorá sa ale držala celý čas. Príjemne citrusy, nasladlé po tropickom ovocí, marakuja, biele víno, hrozno, obilninovo - ovsená linka. Minimálna horkosť, skôr natrpklá po kôstkach z hrozna, stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, jemne suché. Novozélandská klasika, ktorá asi tak čoskoro neomrzí.
Biorę w Ciemno! od Browar Cześć Brat! (DDH Black IPA, 6 %)
Čierna tekutina s tmavobéžovou maličkou penou. Citrusy, kôstkové ovocie, karamel, kávovina, spálenina, aj popol, svieža kyselinka. Horkosť skôr po pražených sladoch, ale aj citrusová, aj keď takmer nebadateľná, stredne plné až ľahšie telo, stredné až nižšie sýtenie, mazľavé so suchším dojazdom. Solídna Black IPA. Kľudne by som si dal aj ďalšiu.

Saint Martin vol.2 od Magic Road (Pastry Imperial Stout, 11.2 %)
Čierna nepriehľadná tekutina s temer žiadnou hnedastou penou. Naozaj cítiť croissanty, pečivo, slaný karamel, sladkasté akoby po laktóze, tmavé slady, praženina, likérový alkohol. Horkosť po pražených sladoch, stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, lepkavé, likérové so sladkastou koncovkou. Chcelo by to pevnejšie telo, pôsobí dosť prázdne.

Dobrú noc.

#Saison #American Wheat Beer #NEIPA #Cold IPA #Imperial Baltic Porter #Wild Specialty Beer #Pastry Sour #IPA #Imperial Stout #Pastry Stout #Nowa Wytwórnia #Browar Cześć Brat! #Ziemia Obiecana #Magic Road #Browar Funky Fluid

Dovolenka na Malte

15.10.2023 20:20 | adrik

Povedzme si to otvorene - maličký európsky ostrovný štátik Malta nikdy nemal ambíciu stať sa pivnou veľmocou. Miestni, expati aj turisti zaháňaju smäd v horúčavách, ktoré tu panujú po väčšine roka, domácimi priemyselnými ležiakmi Cisk alebo Skol, nebodaj Amber ejlom Blue Label nasýteným dusíkom, ktorý mu dosť pomáha v piteľnosti. Na ostrove sa nájde aj niekoľko maličkých remeselných pivovarov.
V prvej časti sa pozrieme na dva z nich.

#IPA #Pale Ale #Specialty Wood-Aged Beer #German Pils #American Pale Ale #Baltic Porter #The Huskie Craft Beer Company #The Brew

Predĺžený víkend v Krakowe II.

15.12.2023 21:55 | adrik

Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Dnes posedenia a poľské krafty vo štvrti Kazimierz.

#American IPA #Session IPA #Triple IPA #Imperial Baltic Porter #Specialty Wood-Aged Beer #NEIPA #Pale Ale #IPA #Imperial Stout #Moon Lark #Browar Monsters #Browar PINTA #Browar Widawa #Browar Funky Fluid #Browar Nepomucen #Browar Kazimierz #Such A Beer #Ziemia Obiecana #Pulpit Rock Brewing Company #Browar Artezan