Pivná turistika

15.10.2023 20:20 | adrik

Dovolenka na Malte

Povedzme si to otvorene - maličký európsky ostrovný štátik Malta nikdy nemal ambíciu stať sa pivnou veľmocou. Miestni, expati aj turisti zaháňaju smäd v horúčavách, ktoré tu panujú po väčšine roka, domácimi priemyselnými ležiakmi Cisk alebo Skol, nebodaj Amber ejlom Blue Label nasýteným dusíkom, ktorý mu dosť pomáha v piteľnosti. Na ostrove sa nájde aj niekoľko maličkých remeselných pivovarov.
V prvej časti sa pozrieme na dva z nich.

Sme v centrálnej časi ostrova. Po prechádzke bývalom hlavnom meste Mdina sa dá vo "vedľajšom" meste Ir-Rabat (sú prepojené, takže žiadne cestovanie) sadnúť do malej kaviarne s reštauráciou Ta' Doni (73 Triq San Pawl, Ir-Rabat, Malta), v ktorej sa okrem veľkých hráčov dá nájsť aj niečo miestne. Obsluha je hneď pri vás, takže nám na stole po sekundovom čakaní pristáli:
Alpha od the Huskie Craft Beer Company (IPA, 6 %)
Oranžová mútna tekutina s bielou hustou penou, ktorá zanechávala stopy na okraji pohára. Vo vôni a chuti nádych tropického ovocia, ktorý hneď valcuje karamel, živica, sušienky, jemná kyselinka, v závere skôr nahnilé ovocie. Horkosť vyššia, drsnejšia, tabletková, graduje každým napitím, zostáva aj po dopití. Stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie, suchší záver. Nie je to priekak, ale od ani to, čo dnes od IPY očakávame.

Baby Face od the Huskie Craft Beer Company (Tropical Ale, 4.6 %)
Takmer na nerozoznanie oranžovo mútna tekutina (je o polodtieň svetlejšia) s menšou bielou penou. Tu to ide viac do citrusov, mandarínky, grepy, jemná kyselinka, karamel, sušienky, náznaky chlóru? Horkosť takisto vyššia, paralenová, zostáva po dopití. Ľahšie telo, stredné sýtenie, suchší záver. O fakt že iba maličký kúsoček šťavnatejšie, pomer sypania (farba, chuť) by som odhadoval rovnaký, dopiteľné, ale na opustený tropický ostrov by som si to s najväčšou pravdepodobnosťou nevzal.
Zvyšok produkcie už len vo fľašiach:
Old Boy od the Huskie Craft Beer Company (Oak Aged Pale Ale, 4.6 %)
Po otvorení na nás pivo z fľaše na chvíľu vykuklo, našťastie sme si v podniku nespravili žiadnu hanbu. Tmavooranžová až medená zahmlená tekutina s vysokou slonovinovou penou s veľkými bublinkami. Vo vôni trošku sud, pomaranče, grepy, viac parfémové, v chuti sladšie, karamel, citrusy, whisky neidentifikovateľná. Veľmi ľahké telo na pokraji vodnatosti, vysoké sýtenie. Aj keď ide o ejžovanú verziu (OK, iba do ľahkého ejlu nhodili dubové čipsy), je takmer až na nerozoznanie od Baby Face. Dal by som ruku do ohňa, že ide o rovnaké pivo!?

Chaos od the Huskie Craft Beer Company (Stout?, 5.8 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s béžovou penou s veľkými bublinkami. Veľmi ľahko káva, čokoláda, pražené slady, viac kov, kyselinka po lesnom ovocí z tmavých sladov. Prázdne, vodové, nižšie sýtenie, horkosť po pražených sladoch a spráchnivelom dreve. Skôr taký ľahší odsmädový tmavý ejl.
Teleport k moru do časti nazvanej Sliema. Na pasáži neďaleko Manoel Islandu ľahko miniete the Brew Grill & Brewery (74 The Strand Tas, Tas-Sliema, Malta). Exteriér rovnaký ako desiatky podnikov naokolo. Vo vnútri príjemný úkryt pred slnkom a hlučným mestom. Vzadu varňa, milión drinkov, burgrov a samozrejme čapované pivo, z ktorého tiež urobia drink - IPArol Spritz. No ptuj.
Ja som vyskúšal:
Pilsner od the Brew (German Pils, 5.2 %)
Zlatožltá zahmlená tekutina s maličkou bielou penou. Sladší, ľahko obilnina, surové zrno, celkom esterové po ovocí (všetky ležiaky sú tu výrazne esterové, ale o tom inokedy), kvetinkové, bylinné, v pozadí náznaky varenej kukurice, kvasiniek a kyslosti. Vyššia kvetinkovo - bylinná horkosť Ľahšie telo, stredné sýtenie. Ležiak s menšími chybami, piteľnosť stredná.

DDH APA od the Brew (APA, 6 %)
APA chmelená Cryo Citrou, El Doradom, Galaxy a Nelson Sauvinonom. Svetlozlatožltá zahmlená tekutina s vysokou snehobielou penou. Sladké, šupky po citrusoch, mango, biele hrozno, egreše, žuvačkoidné, jemná kyselinka, osviežujúce. Vyššia citrusovo - chmeľová horkosť, ktorá zostáva po dopití. Stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, pozitívne prekvapenie.

Colombian Coffee Porter od the Brew (Baltic Porter, 5.5 %)
Baltický Porter s kávou a čokoládou. Tmavohnedá mahagónová tekutina s vyššou béžovou penou, ktorá rýchlejšie opadla. Káva, čokoláda homeopaticky, skôr diacetyl, masielko, praženina, pripálený slad. Horkosť po praženej káve a tmavých sladoch. Vodové telo, nižšie sýtenie, prázdne. Baltic Porter určite nie.
Pokračovanie nabudúce.

#IPA #Pale Ale #Specialty Wood-Aged Beer #German Pils #American Pale Ale #Baltic Porter #The Huskie Craft Beer Company #The Brew

Dovolenka na Malte II.

04.11.2023 18:23 | adrik

Dnes to veľmi nebude o maltských pivách na Malte. Štvoricu podnikov The Hatter Irish Pub, Down the Rabbit Hole, The Mad Hatter a The Hoppy Hare Pub spája nielen rovnaký dizajn a "myšlienka", ale aj spoločný majiteľ. A samozrejme aj pivná ponuka. Ďalší večer sme na sverozápade ostrova navštívili dva z nich, ktoré sa nachádzajú celkom blízko seba.

#Weissbier #Berliner Weisse #NEIPA #Double NEIPA #Dubbel #Saison #Mela Mela #Himburgs BrauKunstKeller #AleBrowar #Brussels Beer Project #Oedipus