Dovolenka na Malte III.
Lord Chambray z ostrova Gozo je prvým minipivovarom na Malte. Dnešný diel z tohoto ostrova bude iba o ich produkcii.
White Waves od Lord Chambray (White IPA, 5.7 %):
Svetlozlatistá žltá tekutina s jemným zahmlením a stredne malou penou. Citrusová smršť: citróny, citrónová tráva, citrónový muškát, náznaky koriandra, bylinných tónov. Vyššia a dlhotrvajúca citrusovo - chmeľová horkosť, ľahšie až vodnaté telo, stredné sýtenie. Piteľnosť pri zakecaní sa obstojná, potrebovala by len doladiť pomer prídavkov. Revival od Lord Chambray (Rye IPA, 7 %)
Jantárová zahmlená tekutina so slonovinovou čepičkou. Výrazne parfémové, platonicky pikantnosť po raži, v chuti sladkasté, karamelové, cukríkové, ležiakoidné. Horkosť skôr tanínová, pluhová, vysoká, nevhodná, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Nič, čo by s chcel piť na dovolenke na ostrove.
Strawberry Peach Sour od Lord Chambray (Sour, 3.9 %)
Jahodovo ružovkastá zahmlená tekutina s maličkou bielou penou. Jahody, marhule, smotanová kyselinka, v chuti kyslosť viac po citróne, limetke, zmrzlinová dreň. Ľahšie telo, stredné sýtenie (určite by to zvládlo vyššie), ale aj keď veľmi ľahké, konečne v pohode piteľné pivo.
Blue Lagoon od Lord Chambray (Witbier, 5.1 %)
Svetlozlatistá až slamová takmer číra tekutina s malou bielou penou. Opäť citrónová tráva, pisoárové tablety, pur, jar, nahorklý koriander, korenisté, preparfémované, nevybalansované, rozbúrané. Ľahké telo, stredné až nižšie sýtenie, piteľnosť s veľkými obtiažami, žiadna sviežosť alebo naopak ľahkosť. Rovnako ako vo White IPE, odporúčam zmeniť sypanie prídavkov. Údajne najpredávanejším pivom v podniku je rovnomenná 67 od Lord Chambray (Double IPA, 6.7 %):
Oranžová mútna farba so strednou bielou penou. Silne karamel, chlebové, živica, diacetyl, citrusy skôr po čistiacich prostriedkoch ako Jar / Pur, celkovo ulepené, mazľavé, lenivé. Dlhotrvajúca zvieravá horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka. Cesta v čase tak 12 rokov dozadu. Ťažko piteľná karamelová srajda.
Prickly Pear od Lord Chambray (Juicy IPA, 7 %)
Juicy alebo Hazy IPA s opunciou z kaktusov, ktoré nájdeš po celej Malte. Svetlozlatistá zahmlená tekutina s menšou bielou penou. Konečne tropické ovocie, citrusy, citrusová tráva (aj tá tu niekde rastie??), trošku pšenice, bublegum, hruška, dula, na konci jemne kvasinky, ponožky. Nevtieravá citrusová horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Jedno z mála dopiteľných pív, aj keď tá džúsovosť mohla byť niekde celkom inde.
Fungus Rock od Lord Chambray (American Stout, 5.6 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s hustou béžovou penou. Mix kávoviny, praženiny a spáleniny, kolový orech, trošku aj hnedý cukor. Horkosť skôr po pražených sladoch, spálenine, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Piteľnosť v pohode, málo alebo až minimálne chmeľové na American Stout, taký skôr Black Ale. Pivovar sa nachádza takmer v strede ostrova Gozo, neďaleko najväčšieho mesta Victoria. Popri ochutnávaní celej produkcie v exteriéri maličkého, ale útulného taproomu si môžete objednať aj exkurziu moderného a naopak priestranného pivovaru. Cantaloupe Island Gose (bez foto) od Lord Chambray (Gose, 5.9 %)
Slamovožltá tekutina s jemným zahmlením. Bez peny. Kyslosť skôr citrónová, ciktrodeko, umelina, bez melónu, opäť jarovo - purová linka, na pozadí pšenica, neskutočná slanosť, ktorá všetko prebíja. Nechutné. Ľahšie až vodové telo, vyššie sýtenie, iba slaná (morská?) voda, Gose ani omylom. Poliali sme ním kaktus v kvetináči, snáď sme mu neublížili.
A Toda Velocidad od Lord Chambray / To Øl (Mexican Lager, 4.9 %)
Mexický ležiak s limetkou na Malte. OK. Zlatistá takmer priehľadná tekutina s takmer žiadnou bielou penou. Parfémové, cukríkové, pisoárové tablety, smrek, kadidlo, niekde v tom všetkom snáď aj limetka. Ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka, zlomené, dávno za zenitom. Ak aj nie, tak parfémovosť preráža všetko a nenúka k ďalšiemu dúšku. Apropo neverím, že To Øl boli s týmto ležiakom spokojní. Vedia vôbec o ňom? :D
Off-Road od Lord Chambray (Coconut Stout, 7 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s béžovou penou. Sladšie, pražený jačmeň, pražená káva, kokos homeopaticky, skôr marmeláda, laktóza. Ľahšie telo, stredné sýtenie, suchosť na konci. Neurazí, piteľnosť obstojná, skôr inklinuje k Porteru. Ako vidieť, ani na slovenské pomery to nie je žiadna sláva. Rovnaké technologické chyby, opakujúce sa senzorické linky. Predpokladám, že najväčším nedostatkom bude najzákladnejšia surovina, a to voda. V pivovare síce používajú na morskú vodu reverznú osmózu, ale už sa im ju asi nedarí opätovné "zložiť späť". Môžeme sa baviť o tom, že turisti respektíve nadšenci všetko vypijú, tak kde je problém ... Ale vrátia sa aj druhýkrát?
Na Vianoce mám od nich sľúbený BarleyWine. Som veľmi zvedavý, ako si poradili s týmto náročným štýlom.
V ďalšej časti sa dozvieš, kam ísť na Malte na vynikajúce, aj keď nie miestne pivo.