Pivná turistika

26.11.2023 19:18 | adrik

Dovolenka na Malte III.

Lord Chambray z ostrova Gozo je prvým minipivovarom na Malte. Dnešný diel z tohoto ostrova bude iba o ich produkcii.

Po prechádzke preplnenou Valettou, kde sa pomaly, ale iste chystala Biela noc (nie žeby tam aj pomimo nej nebolo množstvo turistov) kotvíme v 67 Kapitali (67 Old Bakery Street Il-Belt Valletta). Vo vnútri úplne prťavé priestory, hudba nahlas, ale našťastie sa uvoľnia miesta aj vonku na ulici. Čapujú pivá iba z pivovaru Lord Chambray:

White Waves od Lord Chambray (White IPA, 5.7 %):
Svetlozlatistá žltá tekutina s jemným zahmlením a stredne malou penou. Citrusová smršť: citróny, citrónová tráva, citrónový muškát, náznaky koriandra, bylinných tónov. Vyššia a dlhotrvajúca citrusovo - chmeľová horkosť, ľahšie až vodnaté telo, stredné sýtenie. Piteľnosť pri zakecaní sa obstojná, potrebovala by len doladiť pomer prídavkov.
Revival od Lord Chambray (Rye IPA, 7 %)
Jantárová zahmlená tekutina so slonovinovou čepičkou. Výrazne parfémové, platonicky pikantnosť po raži, v chuti sladkasté, karamelové, cukríkové, ležiakoidné. Horkosť skôr tanínová, pluhová, vysoká, nevhodná, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Nič, čo by s chcel piť na dovolenke na ostrove.

Strawberry Peach Sour od Lord Chambray (Sour, 3.9 %)
Jahodovo ružovkastá zahmlená tekutina s maličkou bielou penou. Jahody, marhule, smotanová kyselinka, v chuti kyslosť viac po citróne, limetke, zmrzlinová dreň. Ľahšie telo, stredné sýtenie (určite by to zvládlo vyššie), ale aj keď veľmi ľahké, konečne v pohode piteľné pivo.

Blue Lagoon od Lord Chambray (Witbier, 5.1 %)
Svetlozlatistá až slamová takmer číra tekutina s malou bielou penou. Opäť citrónová tráva, pisoárové tablety, pur, jar, nahorklý koriander, korenisté, preparfémované, nevybalansované, rozbúrané. Ľahké telo, stredné až nižšie sýtenie, piteľnosť s veľkými obtiažami, žiadna sviežosť alebo naopak ľahkosť. Rovnako ako vo White IPE, odporúčam zmeniť sypanie prídavkov.
Údajne najpredávanejším pivom v podniku je rovnomenná 67 od Lord Chambray (Double IPA, 6.7 %):
Oranžová mútna farba so strednou bielou penou. Silne karamel, chlebové, živica, diacetyl, citrusy skôr po čistiacich prostriedkoch ako Jar / Pur, celkovo ulepené, mazľavé, lenivé. Dlhotrvajúca zvieravá horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka. Cesta v čase tak 12 rokov dozadu. Ťažko piteľná karamelová srajda.

Prickly Pear od Lord Chambray (Juicy IPA, 7 %)
Juicy alebo Hazy IPA s opunciou z kaktusov, ktoré nájdeš po celej Malte. Svetlozlatistá zahmlená tekutina s menšou bielou penou. Konečne tropické ovocie, citrusy, citrusová tráva (aj tá tu niekde rastie??), trošku pšenice, bublegum, hruška, dula, na konci jemne kvasinky, ponožky. Nevtieravá citrusová horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Jedno z mála dopiteľných pív, aj keď tá džúsovosť mohla byť niekde celkom inde.

Fungus Rock od Lord Chambray (American Stout, 5.6 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s hustou béžovou penou. Mix kávoviny, praženiny a spáleniny, kolový orech, trošku aj hnedý cukor. Horkosť skôr po pražených sladoch, spálenine, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Piteľnosť v pohode, málo alebo až minimálne chmeľové na American Stout, taký skôr Black Ale.
Pivovar sa nachádza takmer v strede ostrova Gozo, neďaleko najväčšieho mesta Victoria. Popri ochutnávaní celej produkcie v exteriéri maličkého, ale útulného taproomu si môžete objednať aj exkurziu moderného a naopak priestranného pivovaru.
Cantaloupe Island Gose (bez foto) od Lord Chambray (Gose, 5.9 %)
Slamovožltá tekutina s jemným zahmlením. Bez peny. Kyslosť skôr citrónová, ciktrodeko, umelina, bez melónu, opäť jarovo - purová linka, na pozadí pšenica, neskutočná slanosť, ktorá všetko prebíja. Nechutné. Ľahšie až vodové telo, vyššie sýtenie, iba slaná (morská?) voda, Gose ani omylom. Poliali sme ním kaktus v kvetináči, snáď sme mu neublížili.

A Toda Velocidad od Lord Chambray / To Øl (Mexican Lager, 4.9 %)
Mexický ležiak s limetkou na Malte. OK. Zlatistá takmer priehľadná tekutina s takmer žiadnou bielou penou. Parfémové, cukríkové, pisoárové tablety, smrek, kadidlo, niekde v tom všetkom snáď aj limetka. Ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka, zlomené, dávno za zenitom. Ak aj nie, tak parfémovosť preráža všetko a nenúka k ďalšiemu dúšku. Apropo neverím, že To Øl boli s týmto ležiakom spokojní. Vedia vôbec o ňom? :D

Off-Road od Lord Chambray (Coconut Stout, 7 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s béžovou penou. Sladšie, pražený jačmeň, pražená káva, kokos homeopaticky, skôr marmeláda, laktóza. Ľahšie telo, stredné sýtenie, suchosť na konci. Neurazí, piteľnosť obstojná, skôr inklinuje k Porteru.
Ako vidieť, ani na slovenské pomery to nie je žiadna sláva. Rovnaké technologické chyby, opakujúce sa senzorické linky. Predpokladám, že najväčším nedostatkom bude najzákladnejšia surovina, a to voda. V pivovare síce používajú na morskú vodu reverznú osmózu, ale už sa im ju asi nedarí opätovné "zložiť späť". Môžeme sa baviť o tom, že turisti respektíve nadšenci všetko vypijú, tak kde je problém ... Ale vrátia sa aj druhýkrát?
Na Vianoce mám od nich sľúbený BarleyWine. Som veľmi zvedavý, ako si poradili s týmto náročným štýlom.

V ďalšej časti sa dozvieš, kam ísť na Malte na vynikajúce, aj keď nie miestne pivo.

#White IPA #Rye IPA #Wild Specialty Beer #Witbier #Double IPA #NEIPA #American Stout #Gose #Mexican Lager #Pastry Stout #Lord Chambray #To Øl

Dovolenka na Malte

15.10.2023 20:20 | adrik

Povedzme si to otvorene - maličký európsky ostrovný štátik Malta nikdy nemal ambíciu stať sa pivnou veľmocou. Miestni, expati aj turisti zaháňaju smäd v horúčavách, ktoré tu panujú po väčšine roka, domácimi priemyselnými ležiakmi Cisk alebo Skol, nebodaj Amber ejlom Blue Label nasýteným dusíkom, ktorý mu dosť pomáha v piteľnosti. Na ostrove sa nájde aj niekoľko maličkých remeselných pivovarov.
V prvej časti sa pozrieme na dva z nich.

#IPA #Pale Ale #Specialty Wood-Aged Beer #German Pils #American Pale Ale #Baltic Porter #The Huskie Craft Beer Company #The Brew

Dovolenka na Malte II.

04.11.2023 18:23 | adrik

Dnes to veľmi nebude o maltských pivách na Malte. Štvoricu podnikov The Hatter Irish Pub, Down the Rabbit Hole, The Mad Hatter a The Hoppy Hare Pub spája nielen rovnaký dizajn a "myšlienka", ale aj spoločný majiteľ. A samozrejme aj pivná ponuka. Ďalší večer sme na sverozápade ostrova navštívili dva z nich, ktoré sa nachádzajú celkom blízko seba.

#Weissbier #Berliner Weisse #NEIPA #Double NEIPA #Dubbel #Saison #Mela Mela #Himburgs BrauKunstKeller #AleBrowar #Brussels Beer Project #Oedipus