Pivná turistika

04.11.2023 18:23 | adrik

Dovolenka na Malte II.

Dnes to veľmi nebude o maltských pivách na Malte. Štvoricu podnikov The Hatter Irish Pub, Down the Rabbit Hole, The Mad Hatter a The Hoppy Hare Pub spája nielen rovnaký dizajn a "myšlienka", ale aj spoločný majiteľ. A samozrejme aj pivná ponuka. Ďalší večer sme na sverozápade ostrova navštívili dva z nich, ktoré sa nachádzajú celkom blízko seba.

The Hatter Irish Pub (34 Triq Gerry Zammit Street, Gzira) ponúka okrem snackov a prefláknutých značiek na čape aj nejaké svoje pivá, ktoré sú údajne varené na ostrove.
Tým jedným z nich je napríklad Wonder Weizen od Mela Mela (Hefeweizen, 4.5 %). O tomto pivovare som na nete veľa nenašiel (varia ešte ležiak alebo IPU), takže poďme na to:
Načapované do správneho pohára? Tmavozlatistá zahmlená tekutina s menšou slonovinovou penou. V aróme hneď udrie pripálený slad, diacetyl, sladkosť, v chuti o milimeter lepšie, menej sladšie, pšenica, zľahka banány, klinčeky, kyslosť (nie po pšenici), pripálenosť. Ľahšie telo, stredné sýtenie, suchší chvostík. Obtiažne piteľný Weizen s chybami a za zenitom. Žiadne osvieženie, skôr trápenie. Väčšina zostala na stole.

Po tomto sa idem obzrieť radšej do chladničky, kde nás okrem komerčných záležitostí prekvapila ponuka Poliakov AleBrowar:
Herr Axolotl Apple & Lime od Himburgs BrauKunstKeller & AleBrowar (Berliner Weisse, 3.5 %)
Slamovožltá zahmlená tekutina s vyššou bielou penou. Prím hrajú zelené nedozreté jablká, limetka, citrón, jogurtová kyselinka, pečivo, cesto, dotyk korenia: vanilky, škorice. Ľahšie, no nie prázdne telo, šumivé až perlivé sýtenie, štavnaté, konečne osviežujúce pivo.

Single Hop Amora Preta od AleBrowar (Session IPA, 5.2 %)
Haha, poľský chmeľ na Malte. Slamovožltá mútna tekutina s menšou bielou penou. Ananás, tropické a kôstkové ovocie, námatkovo bylinné so sladšou sladovou koncovkou. Jemná chmeľovo - bylinná horkosť, ľahšie telo, stredné až nižšie sýtenie. Ľahké pitie na začiatok.

Single Hop Kohatu od AleBrowar (Hazy IPA, 7.1 %)
Pre zmenu sme na Novom Zélande. Oranžovo - zlatistá zahmlená tekutina s minimálnou bielou penou. Sladké, sladové, obilninové, karamelové, sušienkové, niekde na pozadí aj náznaky tropického ovocia, bylín, ale naozaj len jemne, skôr všetko valcuje alkohol. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, lepkavé, hrejivé, alkoholové. Ťažšie piteľný ejl, 7.1 % už je výrazne cítiť.

New Egland DDH DIPA Simcoe + Mosaic od AleBrowar (Double Hazy IPA, 8.8 %)
Oranžová mútna tekutina s minimálnou bielou penou, ktorá sa držala len na okrajoch pohára. Sladšia vôňa aj chuť so živicou, borovicou, kôstkovým a citrusovým ovocím, marakuje, trošku aj cukríkové s pšeničnou kyselinkou a ovsenou koncovkou. Vyššia chmeľovo - citrusovo - živičná horkosť, ale neprekáža, nezviera. Stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, hrejivé, alkohol cítiť, ale nie je dominantný. Aj keď sladšia, v skutku celkom dobre ptieľná DIPA.
Presun do Down the Rabbit Hole (64, Rue D'Argens, Msida) miniatúrny podnik, nič pre klaustrofóbov, sedenie len vo vnútri. Na výčape obdobná ponuka, chladnička s trošku iným výberom:
Jungle Joy od Brussels Beer Project (Passion Fruit & Mango Dubbel, 6.6 %)
Oranžovo - jantárová mútna tekutina s maličkou blonďavou penou. Mango a marakuja sú rozpoznateľné, broskyňa, sladké, sladové, karamelové, na pozadí belgické kvasinky, sečuánske korenie homeopaticky. Horkosť skôr zemitá, stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie. Ovocím prekrytý Dubbel, takže tu ťažko špekulovať o štýle. Pre mnohých to bude istotne celkom dobre piteľná vec.

Mannenliefde od Oedipus (Saison, 6 %)
Saison s citrónovou trávou, sečuánským korením a chmeľom Sorachi Ace. Svetlozlatistá úplne číra tekutina s vysokou bielou penou. Citrusy, citrónová tráva, aj zelené jabĺčko, celkom sladové, fenoly a kvasinky platonicky. Jemnulinká chmeľová horkosť, ľahšie až vodové telo, vyššie sýtenie so suchším záverom. Komerčný Saison uvarený pre širokú verejnosť, aby nikoho neurazil a nikto ho nevrátil.
Pokračovanie nabudúce.

#Weissbier #Berliner Weisse #NEIPA #Double NEIPA #Dubbel #Saison #Mela Mela #Himburgs BrauKunstKeller #AleBrowar #Brussels Beer Project #Oedipus

Dovolenka na Malte

15.10.2023 20:20 | adrik

Povedzme si to otvorene - maličký európsky ostrovný štátik Malta nikdy nemal ambíciu stať sa pivnou veľmocou. Miestni, expati aj turisti zaháňaju smäd v horúčavách, ktoré tu panujú po väčšine roka, domácimi priemyselnými ležiakmi Cisk alebo Skol, nebodaj Amber ejlom Blue Label nasýteným dusíkom, ktorý mu dosť pomáha v piteľnosti. Na ostrove sa nájde aj niekoľko maličkých remeselných pivovarov.
V prvej časti sa pozrieme na dva z nich.

#IPA #Pale Ale #Specialty Wood-Aged Beer #German Pils #American Pale Ale #Baltic Porter #The Huskie Craft Beer Company #The Brew