Pivná turistika

03.12.2023 22:43 | adrik

Predĺžený víkend v Krakowe

Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Všade až na zopár výnimiek (české ležiaky sa tu hrajú na craft) z výčapov tiekla iba domáca produkcia.

V Starom meste ideme na istotu - House of Beer (Świętego Tomasza 35). Na hornom poschodí plnina, skúšame to aj v pivnici, ktorá má svoj vlastný výčap s inými pivami a máme šťastie.
Black Currant od Browar Funky Fluid (Sour Ale, 4 %)
Bordovo - ružová úplne mútna tekutina, malá ružová pena. Ríbezľová zmrzlina, dreň, smotanová kyselinka, v chuti kyslosť aj po citróne, limetke, hladké, krémové. Nepatrná horkosť po kôstkach, stredne plné až ľahšie telo, stredné až vyššie sýtenie, osviežujúce.

Wywar od Ziemia Obiecana (DDH Hazy IPA, 6%)
V prvej sekunde ma aj napadlo, čo tu robí slovenský Wywar, ale našťastie je to len názov piva od browaru z tretieho najväčšieho poľského mesta - Lódz. Zlatožltá zahmlená tekutina s menšou bielou penou. Vo vôni aj v chuti sladké, citrusy, borovica, živica, trošku aj nafta z chmelenia. Vyššia citrusovo - chmeľová horkosť, skôr po kôre z grepov, pomela, mierna trpkosť, stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, ihličkuje, suchší záver. Žiaden problém s piteľnosťou až na to vyššie chmelenie.
Až 25 píp nájdete v Multi Qlti Tap Bar (Szewska 21) v prerobenom veľkometrážnom byte na prvom poschodí. Okrem naozaj pestrej pivnej ponuky tu ukoja svoje chúťky maniaci na hot dogy, ale aj prívrženci iných fastfoodových rýchloviek.
Pretty Mango Peach White Chocolate od Magic Road (Pastry Sour, 5.2 %)
Zlatožltá mútna tekutina bez peny. Popis neklamal: Mango, marhuľa, do toho jemne roztopená biela čokoláda, ľahká smotanová kyselinka, skôr nasladlé. Bez horkosti, ľahšie telo, nižšie sýtenie, mazľavé, lepkavé. Viac malinovka ako pivo.

Another Point od Moon Lark & Browar Nepomucen (Session West Coast IPA, 5.6 %)
Svetlá zlatožltá priehľadná tekutina s malou bielou penou. Živica, borovica, bylinno - chmeľové, veľmi ľahko citrusy, čisté. Horkosť živično - bylinná, vyššia, zostáva aj po dopití, ale nie je zvieravá, drsná, ani neprekáža. Stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, výrazný horkastý a suchý záver. Vzorovo zvládnutý štýl aj v Session prevedení.
Thunder Bolt od Browar Funky Fluid (Double NEIPA, 7.9 %)
Svetlozlatistá zahmlená tekutina s maličkou bielou penou. Tropické ovocie, ananás, hrozno, biele víno, v chuti sladšie, ovsené, kôstkové ovocie s obilninovou koncovkou. Vyššia, no nie zvieravá horkosť, mierna trpkosť, stredne plné telo, stredné sýtenie, suchý záver, cítiť hrejivosť aj pálivý alkohol.

Aldona od Browar Kazimierz (Triple Dry Hop New England Pale Ale, 4.5 %)
Oranžovo - zlatistá mútna tekutina s minimálnou bielou penou. Kôstkové ovocie, platonicky citrusy, mierne surové, cesto, múka, čerstvo namletý slad. Na toľké chmelenie nebadateľná horkosť, ľahšie až prázdne telo, nižšie sýtenie, suchší chvost. Evidentne TDH malo niečo prekryť, žeby tú surovosť? Neuhladené, zbytočné ...
Sabro till I die od Browar Monsters (Triple IPA, 8 %)
Svetlozlatistá mútna tekutina s miniatúrnou bielou penou. Cítiť je kokos, citrusy, hlavne mandarinky, biele bobuľové ovocie, nasladlosť, ale na pozadí aj alkohol. Skôr trpkejšia bylinná horkosť, stredne plné telo, stredné sýtenie, hrejivé a alkoholové. Toto už bolo ťažšie piteľné - predsa len ten alkohol robí svoje ...

Phantasmagoria od Browar Funky Fluid (NEIPA, 6.4 %)
NEIPA chmelená Cryo práškom YCH 303 Trial Phantasm. Slamovožltá mútna tekutina s hustou bielou a trvácnou penou. Vyvoňané po tropickom ovocí, hrozne, bielom víne, egrešoch, bielych ríbezliach, sladkasté a šťavnaté. Horkosť skôr po kôstkach z bobuľového ovocia, stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie, osviežujúce.
Let Me In od TankBusters Co. (English Porter, 5.2 %)
Tmavohnedá nepriehľadná tekutina s maličkou béžovou hlavou. Kávovina, horká čokoláda, pražené slady, jemná spáleninka, hnedý slad, v chuti k tomu náznaky marmelády, ale aj lógra, tabaku. Nepatrná horkosť po praženej káve, tmavých sladoch, ľahké, ale nie vodové telo, stredné sýtenie, poriadne suchý záver. Slušne poskladaný a dobre piteľný English Porter.

Omen od TankBusters Co. (DDH Black IPA, 6.5 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s menšou, ale trvácnou béžovou hlavou. Mix tmavých a pražených sladov, citrusov, hlavne pomarančov, ľahkej kyselinky, kolového orecha, náznaky čokolády, ale aj popola. Jemná citrusovo - chmeľová horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie. Žiadna prekážka v piteľnosti, avšak chcelo by to ešte o trošku vyššiu ovocnosť, šťavnatosť - nábeh tam je.
Cestou na ubytovanie nás to vcuclo späť do House of Beer. Sedíme už hore, kde sa priestor celkom preriedil. Vykúšame teda, čo zaujímavého majú na čape tu.
Summertime od Browar Maryensztadt (Quince & Plum Fruit Ale, 5.3 %)
Oranžová mútna tekutina s maličkou slonovinovou penou. Dominantné sú slivky, dula minimálne až vôbec, do toho škorica, vianočné korenie?, varené víno, viac sladové, pšeničné, jemne kyselkavé. Horkosť neidentifikovaná, skôr korenisté, stredne plné telo, stredné sýtenie, mazľavé, husté, suchšia koncovka, málo osviežujúce, ťažšie piteľné, škoda tej duly.

Koniec Świata od Browar Pinta (Sahti, 8%)
Zlatožltá mútna tekutina s menšou bielou penou. Ihličie, smrek, ľahký smrádok, fenoly, surovosť, obilnina, cesto, ale celkom sladkasté s náznakmi kôstkového ovocia. Stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka, husté, obilninové, kašové. Je to Sahti? Taká poľská verzia, na ktorú ale sa pomaly dá zvyknúť.

Your Beer: Your Hazy IPA Mosaic, Nelson Sauvin, Sabro od Browar Pinta (Hazy IPA, 6 %)
Svetlozlatistá mútna tekutina s menšou, ale hustou a trvácnou penou. Nasladlé po prezretom tropickom ovocí, živica, hrozno, borovica, kokos veľmi poľahky, bublegum. Vyššia horkosť skôr živicovo - borovicová, ako keby pivo bolo nachmelené len včera, neprekáža, naopak, je to svieže, lahodné. Ľahšie telo, stredné až nižšie sýtenie, džúsové, ihličkuje, letmo suchšie. Veľmi príjemné. Nebude to tým, že všetky aromatické chmele nehodili na začiatok chmeľovaru a nerozvarili ich na sračku?

Dobrú noc.

#Wild Specialty Beer #NEIPA #Pastry Sour #Session IPA #Double NEIPA #Hazy Pale Ale #Triple IPA #Porter #Black IPA #Fruit Beer #Sahti #Browar Funky Fluid #Ziemia Obiecana #Magic Road #Moon Lark #Browar Nepomucen #Browar Kazimierz #Browar Monsters #TankBusters Co. #Browar Maryensztadt #Browar PINTA

Predĺžený víkend v Krakowe II.

15.12.2023 21:55 | adrik

Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Dnes posedenia a poľské krafty vo štvrti Kazimierz.

#American IPA #Session IPA #Triple IPA #Imperial Baltic Porter #Specialty Wood-Aged Beer #NEIPA #Pale Ale #IPA #Imperial Stout #Moon Lark #Browar Monsters #Browar PINTA #Browar Widawa #Browar Funky Fluid #Browar Nepomucen #Browar Kazimierz #Such A Beer #Ziemia Obiecana #Pulpit Rock Brewing Company #Browar Artezan