Pivná turistika

17.09.2023 21:11 | adrik

Leto v Záhrebe II.

Ďalšie navštívené podniky v od slnka vypriahnutom hlavnom meste Chorvátska. Deň druhý.

V prvom rade sa mi páči, ako majú miestne pivovary poriešenú svoju distribúciu. Nie je nič výnimočné nájsť ich produkciu aj v podnikoch, ktoré sa neorientujú na craftové pivá alebo rovno v reštauráciách, ako napríklad v maličkej reštaurácii hneď pri stredovekej kamennej mestskej bráne v úplnom centre.

Porter od Zmajska Pivovara (Porter, 6.5 %)
Tmavohnedá mahagónová tekutina s menšou tmavobéžovou penou. Sladšia vôňa i chuť s kávovinou, čokoládkou, karamelom či tmavým lesným ovocím. Chmeľová horkosť neidentifikovaná, skôr jemná praženosť, stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie, suchšia koncovka. Bezproblémová piteľnosť aj v tomto počasí.
Presúvame sa neďaleko, do Valhally (Radićeva 25). Za barom milý a ukecaný víking, v ponuke 12 čapovaných pív a samozrejme chladničky napchané lokálnymi, ale aj zahraničnými pivami.

Na osvieženie sme si najprv vybrali kyseláče:
Trip To the Sour Side #2 od Maskeron / Prva Makarska Pivovara (Blueberry Blackcurrant Coconut Sour, 4.5 %)
Kyseláč s čučoriedkami, černicami, kokosom a laktózou. Tmavobordová mútna tekutina s maličkou ružovou penou. Vyvoňané kokosom, bobuľovým ovocím, zmrzlinové, ovocná dreň, smotanová kyslosť, ale aj po citróne, limetke, dokonca v závere keksíkové, sladšie. Ľahšie, no nie vodové telo, vyššie sýtenie, mazľavé, osviežujúce a pekne ovocne vyskladané.

Very Berry Bunny od Zmajska Pivovara (Blueberry Blackcurrant Coconut Sour, 4.9 %)
Tentoraz kyselô s malinami a čiernymi ríbezľami. Krásna ružová mútna tekutina s trvácnou ružovkastou penou. Maliny a čierne ríbezle, smotanové, krémové, jemná citrónová linka. Stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie, hladké aj keď s jemnou trpkosťou po dopití.
Pritvrdzujeme:
Temporary Overload od Nova Runda (NEDIPA, 8 %)
New England Double IPA s chmeľmi Galaxy, Citra a Mosaic. Slamovožltá mútna tekutina s menšou bielou penou. Tropické ovocie, ananás, biele hrozno, pšeničná kyselinka, svieže, džúsové. Horkosť mierne trávnatá, trpkejšia, stredne plné telo, stredné sýtenie, ihličkuje, suchšie na konci, hrejivé. Mierne prechmelené, ale stále dobre piteľné.

C4 od Nova Runda (American IPA, 6.1 %)
IPA so štyrmi Cé: Cascade, Centennial, Chinook a Citra. Oranžovo zlatistá mútna tekutina s menšou bielou penou. Výrazne živičné, kôstkové ovocie, sladšie, trošku karamelu. Horkosť skôr trávnatá, bylinná, ľahšie telo, stredné sýtenie. Taká HIPA a jej lepší priemer.
Vybrali sme si aj nejaké plechovky:
F5 od Nova Runda (NEIPA, 5.5 %)
Pivo uvarené pre konferenciu WebCamp Zagreb 2018, odvtedy s mierne prekopaným receptom. Svetložltá nepriehľadná tekutina s hustou slonovinovou penou. Už vôňa evokuje, že niečo nebude v poriadku. Úvod je celkom fajn: zľahka citrusy, tropické ovocie, melón, ovos, ale po zohriatí cítiť zubnú pastu, kvasinice. V chuti obdobne, tutifruti, mydlo, handrička, ponožky. Vyššia zvieravá až ostrá horkosť, ktorá zostáva ešte dlho po dopití, stredne plné telo, nižšie sýtenie, nedopité. Chytená plechovka, nešetrný paster? Ťažko povedať.

S obavami otvárame El Tormenta tiež od Nova Runda (Juicy IPA, 6 %)
Svetložltá mútna tekutina so snehobielou trvácnou penou. Pekne rozbalené tropické ovocie, živica, džúsové s troškou obilniny. Opäť drsnejšia až korenistá dlhotrvajúca horkosť, stredne plné telo, stredné sýtenie so suchším záverom. Povedal by som, že rovnaká linka, avšak bez kvasiniek či väčšieho rušenia - toto už bolo aspoň dopiteľné.
Keďže vonku je stále neznesiteľne teplo a vo vnútri sa fajčí (sú tu aj ľudia, čo prídu len na kávu a zapália si pri tom cigaretu), presúvame sa boltom (je to celkom odruky od centra) do Pivnica i pivovara Mlinarica (Jandrićeva 36). Vkusne zariadený interiér aj exteriér, všade rezervácie, avšak po našom príchode čašník jednoducho vezme ceduľu reservé a usadí nás. Spomenul som množstvo vlastného čapovaného a fľašového piva?

K jedlu si objednávame najprv American Pale Ale od Pivnica i pivovara Mlinarica (American Pale Ale, 5.2 %)
Zahmlená jantárová tekutina so slonovinovou penou. Takmer bez vône, veľmi ľahkučko karamel, kvetinky. V chuti to nie je až také zlé: taktiež karamel, ale aj živica, citrusy, tvrdé žuvačky. Horkosť citrusovo - chmeľová, stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, mazľavejšie. Skôr taký hoppy Amber Ale, ale nad očakávania a zdesenia farbou dopiteľný.

Druhou je Bitter Kiss od Pivnica i pivovara Mlinarica (IPA, 7.1 %)
Oranžovo - zlatistá úplne mútna až džúsová tekutina s nižšou bielou penou. Príjemne nasladlá a tropická aróma, v chuti idúca až k Hazy IPE / NEIPE, taktiež žuvačková, pšeničná kyselinka s ľahšou horkosťou. Stredne plné telo, stredné sýtenie, po dopití zostáva skôr sladkosť bez hrejivosti či alkoholu. Ľahko piteľná džúsová moderná IPA.
Od 2019 sú tu už aj nejaké pokusy s ejdžovaním a divokými kvasinkami, takže z chladničky som vytiahol Funkicetic od Pivnica i pivovara Mlinarica (Wild Icebock, 12.5 %)
Icebock uvarený v roku 2020 a ejdžovaný v drevených sudoch s kvasinkami Brettanomyces a baktériami Lactobacillus. a Pedioccocus, sušenými ďatľami a brusnicami. Bordová nepriehľadná tekutina bez peny. Vo vôni sud, višne, buboľové ovocie, ľahko funky, fenoly. v chuti náznaky čokolády, kakaa, stopovo aj ďatle?, trošku tanínov. Ľahšie telo, vyššie sýtenie, lepkavé, trpký záver, hrejivé, alkohol pri tej výške až tak nevyskakuje. Plusom je, že nie je octové, no nie je to žiaden zázrak.

Vyskúšali sme ešte aj Savage γ od Pivnica i pivovara Mlinarica (Saison, 5.9 %)
Saison s dulou z roku 2019, ktorého časť z neho dozrievala v sude od bieleho vína. Svetlozlatistá číra tekutina s malou bielou penou. Vo vôni minimálna kyslosť, saisonovský prejav dosť potlačený, dula jemne na pozadí. Rovnako je to aj v chuti, kde celkom zaniká. Taktiež nebadať žiadne stopy po Saisone, skôr biele víno, sviežo - kyslé. Veľmi ľahké telo na hranici vodnatosti, stredné sýtenie, na konci sa objavila aj páliva kyslosť. Základ necítiť, resp. úplne minimálne, skôr je to taká dulová odsmädová malinovka. Aj cesta môže byť cieľ ...

Pokračovanie nabudúce.

#Porter #Double NEIPA #American IPA #NEIPA #IPA #American Pale Ale #Saison #Zmajska Pivovara #Maskeron #Prva Makarska Pivovara #Nova Runda #Pivnica i pivovara Mlinarica