Pivná turistika

10.09.2023 22:08 | adrik

Leto v Záhrebe I.

Aj napriek neznesiteľným horúčavám nie je v hlavnom meste Chorvátska žiadna pivná púšť. Práve naopak. V prvý večer sme navštívili dva miestne pivovary.

Po obliehaní centra by to už chcelo nejaké občerstvenie. Najbližšie nám do rany padla Pivnica Medvedgrad Ilica (Ilica 49) - obrovský priestor s niekoľkými miestnosťami a rozľahlou záhradou. V ponuke šesť čapovaných pív + plná chladnička:

Dva Klasa od Pivovara Medvedgrad (Weizenbier, 4.6 %)
Zlatožltá tekutina s jemným zahmlením. Menšia biela pena. Kyselinka po pšenici, sladšie, banány, klinčeky, stopovo citrusy, mierne trpké v závere po pluhách. Stredné až ľahšie telo, nižšie sýtenie na pšenicu. Odsmädová a rýchlo zabudnuteľná pšenica.

Fakin IPA od Pivovara Medvedgrad (IPA, 6.5 %)
Svetlojantárová číra tekutina s vyššou slonovinovou penou. Vo vôni aj chuti karamel, byliny, náznaky citrusov, celkovo ale viac sladšia, cukríková, lízanková. Chmeľovo - bylinná horkosť strednej intenzity, stredne plné telo, nižšie sýtenie. V tomto teple ťažšie piteľná HIPA, pritom je na ňu po celom meste reklama.

Hladní sme si objednali falafel (polotovar) suchý ako cesta, hranolky gumené (tiež polotovar), chýbal iba kečup s pytlíku. Dovi, dopo.
Pohodlne sme sa Boltom na istotu presunuli do The Garden Brewery (Slavonska avenija 26/1), ktorý je od centra dosť od ruky. Počas našej prítomnosti pätnásť pív na čape:
Dolina od Garden Brewery (Imperial Blueberry, Lemon & Vanilla Sour, 6.7 %)
Tmavobordová nepriehľadná tekutina s malou ružovkastou penou. Aróma plná čučoriedok, vareného vína, klinčekov, vanilky, perníkového korenia. V chuti sa k tomu pridáva ešte škorica, kyslosť po citróne a na konci cítiť už aj alkohol. Stredne plné telo, vyššie sýtenie, mazľavé, celkom hrejivé s vykukujúcim alkoholom. Piteľnosť vysoká.

Floridaweisse: Prickly Pear, Strawberry & Coconut od Garden Brewery & Microcervecera SanFrutos (Sour, 6.7 %)
Chorvátsko - španielska kooperácia. Mrkvovo - broskyňová úplne mútna tekutina. Bez peny. Vo vôni hlavne hruška, marhuľa, jahodový kompót, bobuľové ovocie, kokos s ľahkou kyslosťou, v chuti je kyslosti viac, citrón, limeta, celkom presladené, akoby po laktóze, ovse, samozrejme kokose. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, aj napriek vyššej sladkosti taktiež osviežujúce.

Uvala House Sour od Garden Brewery (Sour, 3.5 %)
Zlatistá takmer dokonale číra tekutina s maličkou bielou penou. Vo vôni marhule, ľahko funky, citrusy, v chuti bublegum, grepy, citrónovo - limetková kyslosť s obilninovým záverom. Veľmi ľahké telo na hranici vodnatosti, nižšie sýtenie, osviežujúca a ľahká deviatka.

Obala od Garden Brewery (NEPA, 4.7 %)
Ananásový mútny džús s maličkou trvácnou bielou penou. Rozoznať sa dá tropické ovocie, citrusy, pšeničná kyselinka, jahody, živica, ovseno - obilninová koncovka. Vyššia živično - trávnatá horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchosť po dopití avšak bez problémov piteľné.

Plima od Garden Brewery (DIPA, 7.4 %)
Zlatistá mútna tekutina s menšou bielou penou. Tropické ovocie, citrusy, kokos, pšeničná kyselinka, ovsené, obilninové. Príjemná citrusová horkosť, stredne plné telo, ľahšie sýtenie, ihličkuje, hladké až krémové, bez hrejivosti či alkoholu. Lakocinka.

Double New England IPA od Garden Brewery & Vocation Brewery (Double NEIPA, 7.8 %)
Zlatisto - oranžová úplne mútna tekutina s menšou bielou penou. Vo vôni a v chuti citrusy, hlavne pomaranč a mandarinka, kôstkové ovocie, prezreté mango, marakuja, džúsové, ovos, obilnina. Stredne plné telo, stredné sýtenie, pichľavé s alkoholom v náznakoch. Rovnako veľmi dobre piteľná NEDIPA.
East Coast Double IPA od Garden Brewery & Willibald Farm Distillery & Brewery (West Coast Double IPA, 8.1 %)
Zlatožltá úplne mútna tekutina s ustou snehobielou penou. Prím hrajú citrusy, ale aj kôstkové ovocie či byliny, kokos veľmi decentne, ovos, obilnina. Horkosť skôr po šupkách z citrusov, jemne po bylinách, ľahšie telo, stredné sýtenie, poriadne suché, alkokol takmer neidentifikovaný. Piteľnosť dobrá, aj keď očakávania boli väčšie.

Tama od Garden Brewery (Pastry Imperial Stout, 8.1 %)
Tmavohnedá až čierna nepriehľadná tekutina s maličkou tmavobéžovou penou. Sladkastá aróma i chuť, čokoláda, kakao, slané karamelky, laktóza, keksíkovité, tortové, likérové. Stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, mazľavé, lepkavé s veľmi jemnou hrejivosťou a ukrytým alkoholom.
Blackberry Baltic Porter od Garden Brewery (Baltic Porter, 9 %)
Baltický, nie jadranský Porter :) Tmavohnedá tekutina s rubínovým odleskom s minimálnou béžovou penou. Sladší s čokoládkou, kakaovým práškom, černicami, sušeným ovocím, figami, hrozienkami, ale aj pražený slad, spáleninka či tabakové listy. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka, alkohol badateľný, piteľnosť v norme.

Imperial Chocolate, Coconut & Almond Stout od Garden Brewery & Bådin (Pastry Imperial Stout, 8.5 %)
Tmavohnedá tekutina s hustou béžovou penou. Veľa kokosu, tmavej čokolády, kakaového prášku, karamelu, mandlí, vanilky. Veľmi ľahučká horkosť po pražených sladoch, plné telo, nižšie sýtenie, hladké, bez hrejivosti, či alkoholu. Luxusná bodka dnešného večera.

Pokračovanie nabudúce.

#Weissbier #IPA #Wild Specialty Beer #Hazy Pale Ale #Double IPA #Double NEIPA #American IPA #Pastry Stout #Imperial Stout #Baltic Porter #Pivovara Medvedgrad #Garden Brewery #Microcervecera SanFrutos #Vocation Brewery #Willibald Farm Distillery & Brewery #Bådin