Pivná turistika

04.06.2023 23:08 | adrik

XI. Házisörfőzők nemzetközi versenye – magyarország

Jedenásty ročník medzinárodnej súťaže domovaričských pív v Budapešti a nejaké to pivo popri nej.

Aj napriek prekvapivému vlakovému meškaniu som na mieste činu - v desiatom obvode v priemyselom dvore Maglódi út 47, kde sídli Mad Kert Garden & Taproom a kde sa celá súťaž bude odohrávať. Pred pivovarom Mad Scientist stretávam známu tvár z tohtoročného KošicePivo Festu Dénesa Balázsa, tak stíham aj krátku prehliadku. Dík!
Mad Kert sa stále ešte chystá, tak som v rovnakom dvore navštívil podnik Horizont Brewery. Inak sídli tu ešte jeden pivovar - HopTop.
Hazy Queen od Horizont Brewing (NEIPA, 6 %)
Slamovožltá úplne mútna tekutina, nižšia biela pena. V aróme citrusy, tropické ovocie v chuti sa k nim pridáva výraznejšia sladkosť, parfém, gerianol, cukríky a pšeničná kyselinka. Ľahšie telo, stredné sýtenie, chýba džúsovosť alebo aspoň nejakáá šťavnatosť, je to dosť ulepené a podávané neskutočne podchladené. Priemerná IPA, NEIPA určite nie.
Sour Series 019 od Horizont Brewing (Barrel Aged Imperial Sour Ale with Tangerine & Chocolate, 9.3 %)
Oranžová zahmlená tekutina takmer bez peny. Sladkasté, brettky, drevo, sud, funky, kôstkové ovocie, v chuti plus náznaky čokolády, kakaového prášku, citrusov, mandariniek, jogurtovej kyslosti a pocitovo aj oxidácie. Stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, pokročilá tanínová horkosť, mazľavé, osviežujúce so skrytým alkoholom. Prekvapivo celkom dobré pitie.

Sour Series: Sacrifice To the Gods od Horizont Brewing (Sour IPA, 6.1) bez foto
Oranžovo - zlatistá mútna tekutina so slonovinovou penou. Použité zrejme kvasinky Philly Sour (nie ťažké na rozoznanie), ale okrem nich aj mydlo, prostriedok na umývanie riadu, pur, jar, silnejšia obilnina. V chuti citrodeko, citrónový muškát, kyselina mliečna, kvasinky. Ľahšie telo, stredné až nižšie sýtenie, silná kyslosť kriviaca až ústa, nedopité.

Je to už jedenásty ročník súťaže, takže mali čas všetko podoťahovať. Je to tu celkom profi, všetko šľapalo, ako malo, žiadne chyby, žiadne fópa. Prihlásených bolo 233 vzoriek! Na hodnotenie pív slúžila aplikácia, takže nikto nemusel nič prepisovať a skenovať a všetko sa nahrávalo rovno na web. V piatok som schytal nejaké Gose, údené a ejdžované pivá. Úroveň vzoriek od slabších až po dobré kúsky.
Po súťaži a zotmení sa stretávam s Matúšom Kocúrom a jeho bratom, ktorí plánujú prísť na súťaž až na ďalší deň. Čakám ich v Hops Beer Bar (Wesselényi utca 13). Z jedenástich kohútov sa stále dá niečo vybrať, hlavne zo zahraničia. Ak by sa to niekomu málilo, majú tu ešte niekoľko chladničiek s plechovkami a fľašami.
Money Warship od Brew Your Mind (Triple IPA, 11 %)
Oranžová úplne mútna tekutina so strednou bielou penou. Nasladlá, citrusy a kôstkové ovocie, džem, a pri tej voltáži aj trochu štipľavého alkoholu. V chuti tiež poriadne nasladlé, výrazná obilnina, ovos s dominantným alkoholom. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé, alkoholové. IPA naozaj len na cmurkanie. Alebo dezinfekciu? Nezabudnúť si k nej objednať aj nejaké zapíjatko.

Black Baal od To Øl (Black IPA, 12 %)
Po veľmi dlhom čase konečne niečo od týchto Dánov, a to rovno ešte silnejšia IPA. Čierna farba, hustá béžová pena. Pražený slad, kávovina, náznakovo citrusy, sladšie, karamelové, likér, višne v čokoláde, ale hlavne alkohol, ktorý to celé prerezával na milión častí. Plné až mohutné telo, nižšie sýtenie, poriadne hrejivé a ostro alkoholové. K tomuto by už mali automaticky podávať pohár vody.
Sobota patrila belgickým pivám (kvalita horšia, dosť často vyskytujúca sa infekcia) a pred koncom som sadol aj na BOS (Best Of Show), kde sme mali z deviatich vzoriek celkom problém vybrať jedno výherné a bez kompromisu sme sa na dlhšie zasekli pri dvoch najlepších - špičkovému Lambicu a Gose s uhorkami a mätou. Invencia napokon vyhrala nad tradíciou. Všetky výsledky nájdeš tu. Počas čakania na ne zaujímavý pokec s ostatnými hodnotiteľmi (napríklad z USA alebo Turecka) plus aj čo-to ochutnanané:
Z celého miestneho portfólia ma najviac dostal Dovahkiin od Mad Scientist (Islay Whisky Barrel-aged Smoky Imperial Milk Stout With Habanero Chillies, 12.9 %) bez foto
Nemohol som samozrejme odolať a v pohári mi pristál tento ejdžovaný a údený Imperial Milk Stout s habanerom. Čierno čiena ropa, bez peny. Pekne rozvinutá čokoládka, hrejivosť po čili, Whisky aj alkohole, všetko to ale zľahčuje laktóza, ale nie je to zbytočne presladené, údené tóny veľmi veľmi v pozadí. Hutné telo, nižšie sýtenie, olejovité, krémové, hodvábne, štipľavé len kúsok :), hrejivé, alkoholové. Špičkové pivo!

#NEIPA #Specialty Wood-Aged Beer #Wild Specialty Beer #Sour IPA #Triple IPA #Black IPA #Specialty Smoked Beer #Imperial Milk Stout #Chilli beer #Horizont Brewing #Brew Your Mind #To Øl #Mad Scientist