Pivná turistika

07.01.2024 22:57 | adrik

Dovolenka na Malte V.

Posledná časť venujúca sa Malte bude o podniku, v ktorom sme (nielen) po večeroch strávili najviac času.

POPP (47 Triq Nazju Ellul, Il-Gżira) sa nachádza v centrálnom regióne Malty v mestečku Gżira neďaleko Manoel Island a nie je len malou predajničkou pív v plechovkách a vo flašiach s veľkým výberom zahraničnej produkcie (Škandinávia, UK, Španielsko), ale majú tu aj cidery a naturálne vína a objednať si viete aj čapované pivo. A keby sa vám veľmi nechcelo, ponuku majú aj na Bolte. Nová doba.
Vyberám zo všetkých zopár peciek, ktoré sme v tieni tamojšieho slnka stihli ochutnať:
Fatamorgana od Omnopollo (Double NEIPA, 8 %)
Slamovožltá džúsovo mútna tekutina s menšou bielou, ale trvácnou penou. Silne sladové, pekne rozvinuté citrusy, ale aj ananás, mango, marakuja, dominantný ovos, obilnina, ale stále svieže, džúsové. Vysoká, ale nevyrušujúca citrusovo - chmeľová horkosť, stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, hladké, krémové, bez znateľnej hrejivosti či vyšších alkoholoch. Pekne uhladená, povedal by som až vzorová ovsená NEIPA.

Every Minute Matters od Siren Craft Brew & Green Cheek Beer Company (IPA, 7%)
Anglicko - americká kooperácia s podtitulom California IPA. Zlatožltá takmer číra tekutina s maličkou bielou penou, ktorá hneď opadla. Sladké plné kôstkového a tropického ovocia, živice, sladkých prezretých pomarančov, grepov a ľahkej kyselinky. Vyššia horkosť skôr bylinná, po šupkách z citrusov, stredne plné telo, nižšie sýtenie, mazľavé, bez hrejivosti či trčiaceho alkoholu. Piteľnosť opäť na vysokej úrovni.
DIPA od To Øl (Double IPA, 8.5 %)
Debutná dánska DIPA s chmeľmi Cascade, Citra a Simcoe. Oranžovo - zlatistá zahmlená tekutina s chumáčmi bielej peny. Sladké, kôstkové ovocie, živica, nepatrne aj karamel, pšenica, ovos, na konci jemne alkohol. Stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé s jemne vytŕčajúcim alkoholom. Opäť pecka, v štýle, aj keď tu už ten alkohol cítiť je. Darmo, sme už na vysokých číslach.

DIPA #12 od To Øl (Double IPA, 8.5 %)
Dvanásta dánska DIPA, rovnaký základ, iné chmele: Idaho 7, HBC 630, Wakatu, Columbus a Citrou. Zlatistá mútna tekutina s bielou penou, ktorá zanechávala stopy. Opäť kôstkové ovocie, broskyne, marhule, pomaranč, mandarinka, sladkasté, silne živica, štipka karamelu, ovsa a alkoholu. Stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé s alkoholom. Rovnako alkoholová bomba, možno o milimeter šťavnatejšia ako prototyp.
Maple Glaze od Vocation Brewery (Marple & Coconut Stout, 6.8 %)
Tmavohnedá až čierna tekutina s vysokou béžovou šumivou penou, ktorá rýchlo opadla. Sladké, javorový sirup, kokos veľmi zľahka, sójovka, čokoláda, pražené slady, mierna spáleninka, kyslosť po tmavom lesnom ovocí, dotyk marmelády, likéru a alkoholu. Horkosť skôr po praženom jačmeni, stredne plné telo, nižšie sýtenie, jemne alkohol. Decentná verzia javorového Stoutu, ale bez prekážok v dopití.

Electric Long Levers od Siren Craft Brew & Sofia Electric Brewing (Imperial Stout, 10.5 %)
Anglicko - bulharská kooperácia, kedy súčasný sládok Sofie Aiden navštívil svoje bývalé pracovisko ... Tmavohnedá až čierna tekutina s hustou hnedastou a trvácnou penou. Čokoláda, káva, karamel, hnedý cukor, sójovka, trošku aj ovocné estery, kyselinka po tmavých sladoch, praženina, spáleninka a alkohol na konci. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, suchý záver, lepkavé, hrejivé a po zohriatí aj pálivo alkoholové. Ťažšie piteľný Stout, hlavne v tomto počasí, ale alkohol v ňom musí byť cítiť aj na Britských ostrovoch.

Syrup City od Basqueland Brewing Project / 3 Sons Brewing Company (Pastry Imperial Stout, 11 %)
Pre zmenu španielsko - americká kooperácia a ich Pastry Imperial Stout s čokoládou, vanilkou a javorovým sirupom. Tmavohnedá až čierna tekutina s vysokou a hustou tmavobéžovou farbou. Sladké po javorovom sirupe, čokoláde, kakau, vanilke, v chuti sa viac rozbehne káva, pražené tóny, karamel, sladké drievko, oriešky s jemným alkoholovým závan na pozadí. Stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, hrejivo alkoholové. Našťastie vôbec nie sirupovo ulepený, hrejivý, ale alkoholovo uhladený IS.

A to je z Malty všetko.

#Double NEIPA #IPA #Double IPA #Pastry Stout #Imperial Stout #Omnipollo #Siren Craft Brew #Green Cheek Beer Company #To Øl #Vocation Brewery #Sofia Electric Brewing #Basqueland Brewing Project #3 Sons Brewing Company

Dovolenka na Malte II.

04.11.2023 18:23 | adrik

Dnes to veľmi nebude o maltských pivách na Malte. Štvoricu podnikov The Hatter Irish Pub, Down the Rabbit Hole, The Mad Hatter a The Hoppy Hare Pub spája nielen rovnaký dizajn a "myšlienka", ale aj spoločný majiteľ. A samozrejme aj pivná ponuka. Ďalší večer sme na sverozápade ostrova navštívili dva z nich, ktoré sa nachádzajú celkom blízko seba.

#Weissbier #Berliner Weisse #NEIPA #Double NEIPA #Dubbel #Saison #Mela Mela #Himburgs BrauKunstKeller #AleBrowar #Brussels Beer Project #Oedipus