Pivná turistika

28.05.2023 18:12 | adrik

Dva dni v Bratislave II.

Dva pivné dni strávené v Bratislave. Deň druhý.

Deň začíname neďaleko ubytovania, v Alžbetke (Mickiewiczova 1/A):

Komín IPA od Ružinovský pivovar Komín (IPA, 6 %)
Jantárová takmer číra tekutina so slonovinovou penou. Aróma sladká, cukríková, cukríky Bon pari, silne karamelová, v chuti doplnená o náznaky oxidácie a nevhodnú a dlhotrvajúcu drevnatú horkosť na hranici zvieravosti. Stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, mazľavé, ulepené, ťažko piteľné, ale ľudia to tak asi chcú.

Ochutnali sme ešte ďalšie dve slovenské pivá z tabule:
Cali od Voodoo Craft Brewery (Fruit IPA, ? %)
Na internete som našiel zmienku o 10°, tu píše, že to má byť 12° - nepodstatná informácia pri vrchne kvasených pivách, dôležitý je podľa mňa obsah alkoholu, ale ten sa asi už nedozviem. Späť k pivu: Svetložltá nepriehľadná tekutina, biela pena s veľkými bublinkami. Vôňa po multivitamínovom džúse, silne citrusoch, mandarinky, kalamansi. Vôňa ale lepšia ako chuť, v ktorej všetko rýchlo odozneje, zostane len trošku kyselinky, obilnina a taníny, ktoré z toho dosť vytŕčajú. Veľmi ľahké až prázdne telo, nižšie sýtenie (v tomto prípade by bodlo vyššie), ale dopiteľné to bolo, hlavne teraz v lete.

Monča od Pivovar Hvezdoň (Double APA, 5 %)
Oranžová tekutina s bielou penou. Vo vôni zatuchlina, silná oxidácia, sladina, ponožky, handrička, kvasinky. V chuti navyše karamelová sladkosť, neprekvasená mladina, surové zrno, mŕtve, absolútne bez chmeľového prejavu (v čom je toto American Pale Ale, resp. Double APA?). Vypustiť von takéto pivo je fakt průser. Alebo som mal prvé pivo z trubiek zo včera? Neverím, že toto niekto dopije, ja som nemal odvahu.

Zastavili sme sa aj v Kláštornom pivovare (Námestie SNP 8). Terasa plná a chvíľu trvalo, kým si nás obsluha všimla, ale nakoniec sme si aj objednali. V ponuke iba svoj svetlý a tmavý ležiak.
Svetlý ležiak od Kláštorny pivovar (Czech Pale Lager, 11°, ? %)
Zlatistá jemne zahmlená tekutina s vysokou a hustou bielou penou. Sladovo - kvetinková aróma s nepatrným kvasničným závanom, diacetyl neprítomný. V chuti sa k tomu na pozadí predierala aj sladká kukurica, ale nebola výrazná či dominantná. Stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie so suchšou koncovkou, stredná až nižšia kvetinkovo - korenistá horkosť. Tentoraz celkom čistý ležiak bez technologických chýb.

Tmavý ležiak (Czech Dark Lager, 11°, ? %)
Mahagónová tekutina s jemným zahmlením, rubínová v protisvetle s menšou nestálou béžovou penou. Mierna kávovová praženina, sladkasté s kvasinkovým záverom, chuť rovnako sladšia, karamelová, kávová, smotanová, náznak čokolády, koly, diacetylový nábeh. Ľahšie telo, nižšie sýtenie, horkosť skôr po tmavých a pražených sladoch. Sladší tmavý ležiak, ktorému chýba trošku viac previazať chute, ale bol tiež dopiteľný. Myslím, že na tomto mieste s jeho predajom problém mať nebudú.
Vraciame sa na miesto činu, do 100 pív (Medená 33) a opäť sme si vybrali niečo iné:
White ´22 Raspberries & Red Currant od Naive (No Boil Berliner Weisse, 4.2%)
Berliner Weisse s oddeleným chmeľovarom, vďaka čomu sa v ňom zachovajú kvasinky a baktérie Brettanomyces, Saccharomyces a Lactobacillus. Pred pridaním ovocia dozrieva šesť mesiacov, po pridaní ešte ďalšie tri.
Zahmlená oranžovo - malinová tekutina s menšou ružovkastou penou. Vo vôni to valcujú pridané maliny a ríbezle, kyslosť po citróne a limetke, brettky sa viac prejavia v chuti, krásna ovocná linka, dreň, jogurtová kyslosť, ľahšie, no nie vodové telo, stredné sýtenie, horkosť po kôstkach z ovocia, krémové, veľmi osviežujúce, žiadne fenoly, medicína alebo nahnilé ovocie. Klobúk dole prísť s niečím takým na komerčnej báze. Dúfam, že to neskončí iba pri tomto jednom pive!

Hangover od Just Relax & Čierny Kameň (Fruit NEPA, 4.2 %)
Oranžová mútna tekutina s maličkou nažltlou penou. Vo vôni dominujú citrusy, v chuti rovnako, hlavne grepy, náznaky tvrdej žuvačky, džúsové, šťavnaté, trpkejšia horkosť po šupkách z citrusov, ľahšie telo, nižšie sýtenie, piteľnosť dobrá - je to ejl a nie IPA a Tomáš to s chmeľmi vie.
Presun do Žil Verne (Panská 13), kde nás na terase poriadne opálilo, ale do príchodu vlaku sme zvládli ešte trio rozličných pív:
Mango Sticky Rice od Rodinny pivovar Zichovec & Pivovar Raven (Milkshake IPA, 7 %)
Dezertná NEIPA s mangom, kokosom, ryžou a laktózou po roku opäť na výčapoch. Oranžovo - zlatistá úplne mútna tekutina s vysokou a hustou bielou penou. Nasladlá aróma a chuť plná manga, laktózy, ale hlavne kokosu, citrusov, všetko vypeckované na maximum, džúsové, hladké, krémové, pekne vybalansované chute. Stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, stále husté pitie. Ak ti nevadí laktóza, choď do toho!

Pavillon od Fenetra (Farmhouse Ale, 7.9 %)
Oranžová mútna tekutina s veľkou snehobielou penou. V aróme brettky, sud, funky, stajňa, koža, jemne nakyslé a zároveň korenisté (nie fenoly), v chuti sa k tomu pridávajú ešte citrusy, voskový papier. Stredne plné telo, stredné až nižšie sýtenie, hladké s poriadne kyslým dojazdom. Toto je teda vymazlený Farmhouse / Saison - musím sa poobzerať aj po iných kúskoch od Fenetry, aj keď toto nie je masovka pre každého.

Risfactor Cocoa Nibs & Coconut od Browar Pinta (Russian Imperial Stout, 10 %)
Čiernočierna farba, hustá béžová pena. Vyvoňané kakavkom, horkou čokoládkou, kokosom, kávovou praženinou, v chuti rovnako kakaoý prášok, čokoláda, jemná praženina, kokos, trstinový cukor. Plné telo, nižšie sýtenie, hladké, olejnaté, lepkavé, suchší dojazd, alkohol totálne ukrytý. Neskutočné pitie.

#IPA #American Pale Ale #Czech Pale Lager #Czech Dark Lager #Berliner Weisse #Hazy Pale Ale #Milkshake IPA #Farmhouse Ale #Russian Imperial Stout #Ružinovský pivovar Komín #Voodoo Craft Brewery #Pivovar Hvezdoň #Kláštorný pivovar #Naive #Just relax #Rodinný Pivovar Zichovec #Pivovar Raven #Fenetra #Browar PINTA