Pivná turistika

27.05.2023 14:25 | adrik

Dva dni v Bratislave

Dva pivné dni strávené v Bratislave. Deň prvý.

Po vystúpení z vlaku sa pred svetom a svetlom schovávame v 100 pív (Medená 33) - aj tak nič ešte, čo by stálo za zmienku nie je otvorené.
Začíname pivom nazvaným Glow od Poliakov Moon Lark (American Pale Ale, 5.6 %)
Slamovožltá nepriehľadná tekutina s hustou snehobielou penou. Pekne vyvoňaná aróma so silne citrusmi a tropickým ovocím, v chuti obdobne plus biele tvrdé žuvačky, veľmi ľahká kyselinka (po pšenico?), horkosť skôr po šupkách z papáje, manga, zostáva po dopití. Ľahšie, nie vodové telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka. Pilo sa to samo.

Druhým v poradí je Insomnia od Čierny Kameň (Juicy IPA, 6 %)
Zlatistá zahmlená tekutina so silnou bielou penou. V aróme kôstkové ovocie, byliny, kvetinky, v chuti tiež prevláda kôstkové ovocie, citrusy, živica, ale je to šťavnaté s horkosťou po bielych šupkách z grepov, ktorá zostáva na podnebí aj po dopití. Stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchší dojazd. Taktiež dobre chmelené a príjemné pitie.

Ako dezert volíme The Fruit Locker od First Craft Beer (Imperial Pastry Sour, 9 %) Pastry Sour s višňami, čiernymi ríbezľami a tonka fazuľami. Tmavobordová úplne mútna a hustá tekutina s malou ružovkastou penou. V sladkastej aróme deklarované višne, vanilka, ríbezle, perník, tonka, ľahko kyselkavé, v chuti tiež poriadna nálož ovocia, ale aj čokolády a kakaa, kyslosť po citróne, limete. Horkosť po stopkách a kôstkach z višní a ríbezlí, ľahšie telo, stredné sýtenie, alkohol vôbec nebadať. Osviežujúce.
Po obede a menšom flákaní sa starými uličkami sa presúvame do Pivnej záhrady Damian (Žižkova 1). Aj napriek uzavretému chodníku a plnej premávke prichádzame tesne pred otvorením, čašník prichádza nejakú minútu po nás, ale otvára bránu a už sedíme dole na záhradke. Na výber máme deväť pív z československej produkcie. Vybrali sme si:
Pop & Roll od Vinohradský pivovar (NEIPA, 5.2 %)
NEIPA zachmelená výlučne Cryo Pop Blendom Od Yakimy. Svetložltá zahmlená tekutina s riedkou penou slonovinovej farby. Vo vôni veľmi pekne rozvinuté citrusy, ananás, v chuti rovnako: citrusy, prezreté tropické ovocie, liči, ananás, broskyne. Ľahké telo na hranici vodnatosti, stredné sýtenie so suchšou koncovkou a vyššou grepovo - citrusovou horkosťou. Piteľnosť vysoká.

A ešte jedno silnejšie na cestu - Hopminer od Permon / Sibeeria (Triple NEIPA, 9.2 %)
Oranžovo - zlatistá mútna tekutina s hustou bielou penou. V aróme tropické ovocie, mango, papája, v chuti nasladlé, hruška, banány, okrem toho trošku žuvačkové, dosť obilninové a ovsené. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé s alkoholom, ktorý na konci po ohriatí celkom aj kopal. Mocné pitie, ale kto sa bojí, nech si dá radšej nejakú Micro / Session IPU ...

Pokračovanie nabudúce.

#American Pale Ale #IPA #Pastry Sour #NEIPA #Triple IPA #Moon Lark #Čierny Kameň #FIRST Craft Beer #Vinohradský Pivovar #Permon #Sibeeria