Pivná turistika

15.10.2022 23:28 | adrik

Budapest Beer Week 2022

Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:

King Cake od Evil Twin Brewing (Pastry Stout, 10 %)
Sladšie, čokoládka, kakao, vanilka, škorica, pomarančová kôra, laktóza minimálne, nábeh na pečivo, tortu, koláčik, ale len zľahka, čízkejk vonkoncom nie. Horkosť po čokoláde, pražených sladoch, stredné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, hrejivosť a alkohol minimálne. Nábeh na to má, ale ešte by som to s tým "pastry" vyšperkoval. Škoda, asi som mal veľké očakávania.

Spaceman Dust: Lost In Haze od Sudden Death Brewing (TDH Kveik Wheat IPA, 7.2 %)
Vďaka Jakubovi z Falkonu poznáme severnemecký pivovar Sudden Death Brewing veľmi dobre aj u nás. Šialené niekoľkokrát chmelené Triple IPY v pohode sa pohybujúce pri desiatich percentách.
Výrazne šťavnaté, citrusy, kôstkové ovocie, pšeničná kyselinka, kveiky cítiť tiež, ale nie drsne alebo ostro, niekto by ich tam možno ani len nenašiel, ľahá to viac na Wheat IPU, alkohol takmer úplne ukrytý, nekope. Osviežujúce pitie.

Forget Me Not od Stigbergets Bryggeri (Single Hop Sabro NEIPA, 6.5 %)
Ideme ešte viac na sever - Švédsko! Úžasne chmeľovo vyvoňaná; ananás, neskutočne pekne vytiahnutý kokos zo Sabra, grep, náznaky kôpru (čerstvý Dry Hopping?), šťavnaté, džúsové, vysoká, ale príjemná chmeľová horkosť (niekto by povedal, že až prechmelené, ale žiadna zvieravosť alebo drsnosť), stredne plné telo, stredné sýtenie. Pije sa samo. Môj favorit celého festivalu.
Dimidium od First Craft Beer (Brandy & Cognac Barrel Aged Blended Imperial Stout, 11 %)
Blendovaný Imperial Stout, ktorého polovica zrela v sudoch po brandy a polovica po koňaku. Tentoraz nalievané z fľaše. Sladké, cukornaté, sladové, praženosť až jemná spáleninka, postupne sa ukážu aj sušené hrozienka a šteklivo aj alkohol. Celkom pekne vybalansované a odležané. Veľmi slušné cmurkanie.

Minotaur Shock od Neon Raptor Co. (DIPA, 8.2 %)
Klasika tropické ovocie, citrusy, sladšia, džúsová, šťavnatá, veľa chmeľu, no neškriabe, stredne plné telo, stredné sýtenie, príjemné ihličkovanie na jazyku. Dobrá Double IPA. Že sa to dá aj bez karamelu?

Eat the Rich od Adroit Theory Brewing (RIS, 12 %)
Sme späť v Amerike. Uhladený mix pražených sladov, čokolády, kakaa, karamelu, kávy, melasy, sladkého drievka, ale aj decentne skrytého tmavého lesného ovocia a alkoholu. Dlhotrvajúca horkosť po praženom jačmeni a praženej káve, olejová štruktúra, plné telo, nižšie sýtenie, krémové, nie prehnane hrejivé a alkoholové. Vysoko piteľný RIS!
Young God od Balkezes (Strong Ale & BarleyWine, 13.8 %)
Sladké, medové, silne sladové, chlebové, korenisté, hrozienka, červené jablko, horkosť skôr korenistá ako chmeľová, stredne plné telo, nižšie sýtenie, poriadne hrejivé a alkoholové. Naozaj ešte mladý, nedozretý a nie tak chuťovo komplexne previazaný "blend".

Rusty od Uradalmi Brewery (NE Rye IPA, 5.9 %)
Kôstkové ovocie, marhuľa, námatkovo citrusy, veľmi jemná korenistosť po raži, skôr viac sladové, mierne drsnejšia bylinná až trávnatá chmeľová horkosť, stredne plné telo, nižšie sýtenie, pichľavé, ale aspoň to nie je ulepené ani mazľavé. Ako experiment fajn.

Fuchsia od Browar Funky Fluid & Polly´s Brew Co. (Double NEIPA, Double NEIPA, 7.8 %)
Poľsko - welšská kooperácia. Nasladlé po tropickom ovocí, broskyňa, živica, džúsové, šťavnaté s veľmi jemným obilninovým záverom. Horkosť skôr po šupkách z citrusov, stredne plné telo, nižšie sýtenie, hrejivosť ani alkohol nezaznamenané. Prudko piteľná vec. V Poľsku to vedia!
Marshmallow Drip od Finback Brewery (Imperial Pastry Stout, 14.2 %)
Späť za veľkú mláku. Imperial Stout s arašidovým maslom, kávou, vanilkou a marshmallow.
Brutálne presladené zrejme po marshmallow, laktóze, arašidovom masle a vanilke, hnedý cukor, spálený toast, pražená káva, náznaky kyslosti po lesnom ovocí, ale celkom uhladené, krémové, smotanové. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, hrejivé, alkoholové.

Day Zero od Dealbreaker / Stigbergets Bryggeri (Imperial Stout, 12.5 %)
Na striedačku maďarsko - švédska kooperácia. Sladšie, tmavá čokoláda, stopovo vanilka, sladké drievko, zľahka sud, praženosť až spálenina, káva, likérový alkohol. Stredne plné až plné telo, nižšie sýtenie, suchší chvostík, hrejivé, alkoholové.

La Fondue De Praliné od B Bop & First Craft Beer (Imperial Pastry Stout, 10.5 %)
A ešte jedna "domáca" kooperačka: Presladená cukrová bomba (v dobrom) plná brownies, tmavej horkej čokolády, kakaa, hnedého cukru, waflí, praliniek, veľmi mierna praženosť, vanilka s decentnou kyslosťou po lesnom ovocí. Všetko pekne previazané. Plné telo, nižšie sýtenie, nebadateľne hrejivé, alkohol šikovne ukrytý. Chutný dezertík na záver.

#Pastry Stout #White IPA #NEIPA #Imperial Stout #Specialty Wood-Aged Beer #Double IPA #Russian Imperial Stout #Barleywine #Red Rye IPA #Double NEIPA #Evil Twin Brewing #Sudden Death Brewing #Stigbergets Bryggeri #FIRST Craft Beer #Neon Raptor Brewing Co. #Adroit Theory Brewing Company #Balkezes #Uradalmi Brewery #Browar Funky Fluid #Polly´s Brew Co. #Finback Brewery #Dealbreaker #B Bop

One More Beer Festival 2022

28.08.2022 22:58 | adrik

One More Beer Festival 2022 sa tento rok konal v mestečku Wieprz, v ktorom sídli Browar Pinta (tiež PINTA Barrel Brewing) a ktorý tu tiež oslavoval svoje narodeniny. Štyri hodiny pivného neba stáli 276 złotých (cca 58 €) - dokopy všetky tri sessions 666 zł. Na každej boli rovnaké pivovary, len s inými peckami. Ochutnávať ste z poldecového pohárika mohli do bezvedomia. Účasť potvrdilo 29 pivovarov a jedna ciderovňa, prirodzene z Poľska, Nórska, Švédska, USA, Talianska, Spojeného kráľovstva, Estónska, Lotýšska, Holandska, Rumunska, Nemecka, Ukrajiny, Belgicka alebo Čiech. Prekvapivo nikto zo Slovenska. Avízovaných bolo 59 vzoriek, ale pred záverečnou sa nalievali aj limitky z plechoviek a fliaš. Stihol som ochutnať rovných 40 druhov (samotných pív bolo viac ;)

#Imperial Stout #Specialty Wood-Aged Beer #Pastry Stout #Double IPA #Wild Specialty Beer #Triple IPA #Russian Imperial Stout #Pastry Sour #Browar Trzech Kumpli #Untitled Art #Browar Monsters #Sick Boy Brewing #Outer Range Brewing #Hop Hooligans #Ca´ del Brado #Nerdbrewing #Lervig Aktiebryggeri #Ārpus Brewing Co. #Spartacus Brewing #Browar Stu Mostów #Speciation Artisan Ales #Browar Nepomucen #Pühaste #Browar Funky Fluid #Brew By Numbers #Moersleutel Craft Brewery #Maltgarden #Vault City Brewing