Pivná turistika

06.04.2024 23:08 | adrik

Zopár pív v Bratislave

Cestou na koncert sme v Bratislave dali zopár pív.

Rozkladáme sa v Žil verne (Panská 13, Bratislava). Z bohatej ponuky nás oslovili tieto kúsky:
One star od Sibeeria (NEIPA, 5.7 %)
Novozélandská NEIPA s chmeľmi Nelson Sauvin, Riwaka, Motueka a Rakau. Svetložltá mútna tekutina s hustou a trvácnou slonovinovou penou. Vo vôni a v chuti bublegum, citrusy, grepy, marakuja, ananás, pšeničná kyselinka, obilninovo - ovsený záver. Ľahšie telo, stredné až vyššie sýtenie, vyššia bylinno - citrusová horkosť. Dobre piteľná ľahšia (Session) NEIPA.

The Wedding Singer od Brewski & Neon Raptor (Double IPA, 9 %)
Švédsko - anglická kooperácia. Zlatistá zahmlená tekutina s nižšou bielou penou. Sladkasté, pekne vyvoňané po tropickom ovocí, marhuliach, broskyniach, džúsové, ale aj silne obilninové, ale aj alkoholové. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, mazľavejšie, husté, hrejivé, alkoholové. Cítiť telo aj alkohol, napriek tomu veľmi príjemné na cmurkanie.

Imperial Coffee, Caramel & Chocolate Stout od Garden Brewery & Compañía Cervecera Hércules S.A. de C.V. (Imperial Pastry Stout, 7.8 %)
Pre zmenu španielsko - mexická kooperačka. Imperial Stout s kakaom, kávou, karamelom a laktózou. Tmavohnedá až čierna tekutina s hustou hnedou penou, ktorá rýchlejšie opadla. Veľa karamelu, cítiť kakao, káva, ktorá je dominantná, slašie, pražený jačmeň aj spálené tóny, ľahko estery po tmavom ovocí. Stredne plné až ľahšie telo, nižšie sýtenie, celkom hladké, ulepené s počiatočnou hrejivosťou bez alkoholu. Piteľnosť dobrá, na IS chýba možno plnšie a komplexnejšie telo a väčšia prepojenosť chutí.
Stíhame ešte jedno v Za rohom by Bombovar (Tobrucká 1, Bratislava). Z menučka sme si vybrali:
Kipp od Just Relax & Čierny kameň (IPA, 6.4 %)
Oranžovo - zlatistá zahmlená tekutina s bielou penou. Trošku žuvačka, karamel, kôstkové ovocie. Horkosť vyššia, bylinná, stredne plné telo, stredné sýtenie, suchší záver. Dopiteľná oldschoolovejšia a priamočiarejšia IPA, ale určite nič, za čím by som meral cestu aj druhýkrát.
Na ďalší deň sme po výdatnej prechádzke zakotvili na Werande (Májová 23). Naobliekaní zhadzujeme v tom teple všetky vrstvy a osviežujeme sa nasledujúcimi mokmi:
James Blond 007 od Dvorný pivovar Sedem kohútov (Hazy IPA, ? %)
Zlatožltá tekutina s veľmi jemným zahmlením a menšou bielou penou. Sladšia, kôstkové ovocie, žuvačka, citrusy, cukríkové, lízankové, v chuti výraznejšie kvasinky. Drsná a nevhodná horkosť, ľahšie telo, nižšie telo, suchší záver. Minimálne až žiadne náznaky štýlu, ale pod slniečkom dopiteľné.

Easter Bunny od Stupavar & Unorthodox Brewing (Saison, 5.4 %)
Zlatožltá zahmlená (viac ako Hazy IPA :D) tekutina s trvácnou bielou penou. Sladová vôňa, cesto, banány, pšenica, veľmi ľahko fenolové, v chuti viac "zaúdenosti" a "zadymenosti", chlebnaté, bylinné, jasná stupavská linka. Horkosť skôr z kvasiniek, peprová ako chmeľová, ľahšie telo, nižšie sýtenie (nepohŕdol by som oveľa vyšším). Skôr taká ľahšia pšenica na leto, ktorá sa o Saison len tak obtrela. Ale som si vedomý, že táto nižšia hladina fenolov a prejavov kvasiniek bude ľudom viac vyhovovať. Napriek tomu piteľnosť fakt dobrá.

Black IPA od Stupavar (Black IPA, 6.6 %)
Hnedá mútna tekutina s béžovou krémovou penou. Sladovejší úvod s karamelom, ale po ňom sa pekne rozvinú citrusy, tropické ovocie, náznaky šťavnatosti, čokoládka s minimálnou praženosťou. Ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchšia koncovka bez hrejivosti či alkoholu. Ľahšia, ale zato veľmi dobre piteľná Brown IPA (Black nie). Za toto palec hore! Určite zatiaľ jej najlepšie prevedenie.
Po obede ešte nákupy a posedenie v 100 pív (Medená 33, Bratislava):
Smrtihlav od Čierny kameň (American IPA, 6.2 %)
Zlatožltá zahmlená tekutina s hustou bielou penou. Nasladlé a vyvoňané po citrusovom a tropickom ovocí, papája, marakuja, ale aj náznaky kokosu, ovsa. Horkosť skôr po šupkách z ovocia, stredne plné až ľahšie telo, stredné sýtenie, hladké, bez hrejivosti či alkoholu. Prudko piteľná IPA. Nie je o čom.

Sahara od Rotor (Brut IPA, 6.4 %)
Slamovožltá číra tekutina s maličkou bielou penou. Vo vôni ananás, citrusy, jemná kyslosť po limetke, zelených jablkách, vyššie alkoholy, v chuti sladšia, sladovejšia, chlebnatejšia. Horkosť vyššia, citrusovo - bylinná, ľahšie telo, na štýl nižšie sýtenie, minimálna suchosť. Brut v tomto prípade určite nie. Piteľnosť s obtiažami.

#NEIPA #Double IPA #Imperial Stout #Pastry Stout #IPA #Saison #Black IPA #American IPA #Brut IPA #Sibeeria #Brewski #Neon Raptor Brewing Co. #Garden Brewery #Compañía Cervecera Hércules S.A. de C.V. #Just relax #Čierny Kameň #Dvorný pivovar Sedem Kohútov #Stupavar #Unorthodox Brewing #Rotor