Pivná turistika

20.11.2022 21:51 | adrik

Potulky Brnom

Šokujúce odhalenie hneď na úvod: Brno mám radšej ako Prahu.
Cieľom výletu nebolo absolvovať čo najviac zastávok, ale skontrolovať po takmer troch rokoch tie obľúbené.

Prvou zastávkou cestou do centra v parku Lužánky je hospůdka s názvom Ponava (Lužánecká 3, Brno). Počasie praje, ešte sa dá sedieť vonku, v ponuke pivá z pivovaru Mazák:
Coffee Stout od Pivovar Mazák (Dry Stout, 5.2 %)
Dry Stout macerovaný kávou Vista da Montana z Brazílie. Čierna farba s trvácnou béžovou penou. Kávový, silne pražený, možnože až prepražený, spálenina, popol, náznaky kyselinky, vysoká horkosť po praženom jačmeni, káve, veľmi ľahké až prázdne telo, stredné sýtenie, suchší po dopití. Pre silnú praženosť ťažšie piteľné.
Obed vo Vegalité (Slovákova 10, Brno) a k nemu UFO od Rotor (NEIPA, 5.5 %)
Zlatistá, veľmi jemne zahmlená tekutina s hustou bielou penou. Prezreté tropické ovocie, grepy, náznaky karamelu, nižšia a decentná chmeľovo - citrusová horkosť, ľahšie telo, stredné sýtenie, piteľnosť vysoká, akurát nechápem to zaradenie štýlu - skôr to ťahá na Pale Ale alebo Session IPU, inak viac než OK.

Ďalšou zastávkou je Craftbeer Bottle Shop & Bar (Zelný trh 16,) v budove tržnice pri trhu. Trošku apokalypsy, ale výber nielen na čape parádny:
Paranal Sunset od Sibeeria (NEIPA, 5.5 %)
Tak toto je už NEIPA aj na pohľad. Oranžovo - zlatistá úplne mútna tekutina s menšou bielou bublinkovou penou. Samozrejme NEIPA aj vo vôni a chuti: Extrémna nálož exotického ovocia, broskýň, džúsové, jemná chmeľovo - bylinná horkosť, stredne plné telo, stredné sýtenie, hladké a prudko piteľné.
Nesmieme vynechať Ochutnávkovou Pivnici (Lidická 10, Brno) a ich na nakladaný hermelín. A tiež pivo:
Black Hole od Sibeeria (Black IPA, 6.1 %)
Black IPA alebo radšej Cascadian Dark Ale. Remix citrusov, bázového kveta, ľahkej kávoviny, praženosti, karamelu a zemitejšej horkosti. Stredne plné telo, stredné sýtenie, krémové, suchšie na záver. Príkladne zvládnutá Black IPA.
Navštívili sme aj mini pivný festival v Bjornsonuvom sade. Hlasné pódium, zopár beer a food truckov, pivá do plasťákov, ale čo už. Okoštovali sme:
Sláma od Pivovar Louka (Saison, 4.5 %)
Zlatooranžová kalná tekutina s malou bielou penou. Sladšia aróma s kôstkovým ovocím, jemnučká kyselinka. V chuti obdobne, pšenica, saisonové kvasinky platonicky, na konci mierne korenisté, skôr bylinná horkosť, ľahšie telo, nižšie sýtenie, suchší koniec. Skôr obyčajná pšenica ako Saison, ale v klídku.
Wheatney od Pivovar Stern (White IPA, 5.1 %)
Slamovo žltá nepriehľadná tekutina s maličkou bielou penou. Veľmi príjemná chmeľová aróma, tropické ovocie, šťavnaté, trošku kvasinky, v chuti viac sladovejšie, umne korenisté, ovocné, tvrdé biele žuvačky, veľmi ľahko džúsové. Ľahšie telo, stredné sýtenie. Dobre piteľný hybrid pšeničnej IPY a Witbieru. Spokojnosť.
Teamwork od Axiom Brewery (NEIPA, 6.2 %)
Zlatožltá mútna tekutina s malou bielou penou. Pekne ovocné, džúsové, šťavnaté, citrusy, kôstkové ovocie, sladkasté, pšeničná kyselinka, v závere obilnina, vyššia chmeľová horkosť, ale vyrovnaná, nevtieravá, stredne plné telo, nižšie sýtenie, ihličkuje. Dobrá tímová práca!
Trochen steampunku v Schrotte (Křenová 10), kde okrem ponuky svojho kočovného pivovaru Schrott Brewing Company sa nájdu v ponuke samozrejme aj iné pivovary:
You Too od Thrills (Session IPA, 5.4 %) Zlatožltá mútna tekutina, biela čepička. Citrusové ovocie, svieže so pšeničná kyselinka, pekne nahorklé, ľahké avšak nie prázdne telo, stredné sýtenie, šteklivá, mierne suchšia. Vysoko piteľná Session IPA. Nezostali sme len pri jednej ...

A ešte na jedno do JBM Brew Lab Pub (Grohova 17, Brno):
Summer Lush od Thrills (Stout, 5.5 %)
Čierna nepriehľadná tekutina s tmavobéžovou penou. Sladší, výrazne kávový, pražený, troška čokoládky, ľahká spálenina, kyselkavé po lesnom ovocí, sušených slivkách, horkosť skôr zemitá, ľahké telo, stredné až nižšie sýtenie, suché. Bez problémov piteľný Session Stout.

#Irish Stout #NEIPA #Black IPA #Saison #White IPA #Session IPA #Pivovar Mazák #Rotor #Sibeeria #Pivovar Louka #Pivovar Stern #Chroust #Thrills

Pivné pohľady: Serial Killer

01.11.2022 20:30 | adrik & bobo

Táto Bloody IPA (Session IPA s cviklou) aka festivalové pivo bola navarená pri príležitosti 5. sezóny medzinárodného festivalu seriálov Serial Killer v Brne ako kooperačná várka s brnenskými hospodami Schrott, Malt Worm a JBM draft house.

#Session IPA #Thrills

Čierna diera (82/100)

14.11.2022 17:37 | adrik

Právom je Black IPA zabudnutým potomkom chmeľovej revolúcie. Máloktorý pivovar sa do jej varenia pustí a ešte menej z nich sa to podarí na jednotku. Ako sa to podarilo Sibeerii s CCC chmeľmi?

#Black IPA #Sibeeria