Pivná turistika

03.02.2020 10:37 | vlado

Malý / Velký v Prahe

Po dlhšej dobe som mal možnosť stráviť weekend v stovežatom meste - v Prahe. Ako pri každej návšteve cieľ bol jasný, stráviť fajn večer pri pive a objaviť niečo nové. Situácia sa ale vyvinula inak a po veľmi neúspešných pokusoch o rezerváciu sa vyberáme do mesta "na slepo" nájsť miesto, kde nás to vcucne. Podarilo sa! Malý / Velký.


Malý / Velký - podnik umiestnený v širšom centre, neďaleko od zastávky metra I.P. Pavlova. Malý / Veľký zašitý podník nachádzajúci sa v nenápadnej uličke. Ponúkajú čapované piva na ôsmich výčapoch, všetky v skvelej kondícii a v troch napráskaných chladničkách, kde nájdeš všetko, po čom tvoje (ne)morálne svedomie zatúži. Podnik ti okrem skvelého designu a útlného priestoru ponúlka ako "bonus" obsluhu ochotnú poradiť pri výbere a prehovoriť na "jedno záverečné".

Malý / Velký - Mikovcova 605/4 Prague, Czech republic
PO - NE 17:00 - 0:00
www.malyvelky.cz

Počas večera sa mi podarilo ochutnáť tri pivá. Prvé dve trikrát a posledné dvakrát. Pre istotu :)

Cloud scanner od Černý potoka (NEIPA, 6.6% alc.): Vysoká pena tvorená strednými bublinkami, ktorá pomaly padala a krúžkovala pohár. Tekutina zakaleného charakteru ala orange juice doplnená jemným jantárom. Veľmi intenzívna aróma po tropickom a exotickom ovocí (marakuja, mango, ananás). Ovocná chuť kombinovaná s pomarančovou šťavou. Na záver jemná chmeľová horkosť, dosť vyrovnaná. Stredne sýtenie a stredne plné teplo, velmi ľahko pitené pivo džúsového charakteru. Nadpriemerne pivo vo veľmi dobrej kondícii a v deklarovanom štýle.

Cosa Nostra od Falkon Independent Brewery / Pivovar Máša (Cascadian dark ale / Black IPA, 7.8% alc.): Vysoká pena tvorená malými bublinkami, veľmi trvácna. Pivo čiernej farby s jemný otieňom mahagónu. Ľahká aróma, kde sa objavuje káva, čokoláda, pražený slad a jemná živica. Chuť jemný toast, opať káva a citrusy, pomerne dosť nezladené. Stredná horkosť po pražených sladoch so stredným sýtením a prázným telom.
Pitelné pivo v štýle CDA, no žiaľ s rozhádzaným telom, ktorému chýba plnosť, aby pošteklilo na jazyku.

Öö od Põhjala (Imperial Baltic Porter, 10.5% alc.): Jemná, hustá pena smotanového charakteru, veľmi trvácna. Pivo čiernej farby s jemným tmavohnedým odleskom, nepriehľadná tekutina. Veľmi prijemne hladká aróma po sušenom ovocí, kakao a karamel. V chuti ľahká sladová stopa, zladené tóny horkej čokoláde a smotany, jemne sušené ovocie, postupne sa objavujú tóny po mede a káve, veľmi dobre previazané. Na záver jemne cítelný alkohol previazaný s rozpustenou "kofilou". Nizka horkosť po praženom slade. Nízke a jemné sýtenie, veľmi vyrovnaná chuť. Zvládnutý štýl s veľmi hladkým pitím. Odporúčam!

Všetky ochutnané piva boli veľmi dobre načapované a vo veľmi dobre kondícii. Jedno mínus, resp. priestor na zlepšenie :) je teplota piva. Piva v štýle Casdadial Dark Ale a Imperial Baltic Porter boli podávané podchladené, teda bolo potrebné počkať, aby sa prejavili všetky tóny a chute piva.

Malý / Velký - podnik a veľkým potenciálom a veľmi pozitívnym prostredím, ktoré v tebe vyvolá závislosť pre ďalšiu návštevu.

#Black IPA #NEIPA #Baltic Porter #Černý potoka #Falkon Independent Brewery #Pivovar Máša #Põhjala