Pivná turistika

13.10.2020 17:19 | adrik

Jeden deň v Martine a Žiline

Na začiatok našej turistiky po Martine a Žiline kupujeme našim hostiteľom v Turčianskom pivovarníckom dome pri hoteli Victoria ich Pils 12° (Czech Premium Pale Lager, ABV: 4.8 %). Bohužiaľ v čase našej návštevy nič iné nafľašované nemali. Sladovejší a veľmi dobre piteľný ležiak plzenského typu. Na začiatok veľmi dobré. Odmenou nám je niekoľko kíl domáceho feferónového šalátu. Nič pre slabšie a uplakanejšie povahy.

V Martine sme navšítili Českú hospodu & Flámmovňu (29. augusta 3, Martin). Vychytali sme príjemné počasie, takže sedíme vonku a opaľujeme sa. Interiér ale tiež stojí za to.

Ako prvá pristála Pšeničná dvanástka Dr. Flámma (Weissbier - Hefeweizen, ABV: 5.7 %): Zlato-žltá zahmlená farba, hustá biela pena. Jemne korenisté, cítiť pšenicu, kvasinky, minimum banánov, ale ukáže sa pomaranč, nie až tak sladké, ľahké telo, trošku zvieravá horkosť, na daný štýl nevhodná. Piteľné, ale málo vyvážené.

Ako ďalšia padla Pätnástka Dr. Flámma (IPA, ABV: 5.7 %): Tmavý jantár, až do červena s jemným zahmlením. Vysoká načechraná slonovinová pena. Vo vôni a v chuti preráža karamel s nepríjemnou až drevnatou horkosťou, nasladlé, cukrová vata, alkohol, ... Príliš veľké chyby a priveľa karamelu. Ešte som stihol pričuchnúť a ovoňať zo Summer Ale (Správne? Žiadne info som nenašiel) so zázvorom. Na "deviatku" hutné telo a bohatou dávkou zázvoru. Keby som to vedel skôr ...

Po ceste na stanicu ešte nejaké vegánske wrapy v Bistre Plantáž (M. R. Štefánika 24A, Martin) a za chvíľu stojíme pred Beervanou (Kuzmányho 8, Žilina). Sadáme dovnútra, interiér na prvý pohľad trochu viac nóbl (rozumej nevysedený, navyšúchaný ;), za to milá a rýchla obsluha. Navyše si vieš na obrazovke pozrieť, aké pivo stíhaš alebo máš ešte čas. Dobrá vychytávka!

Hneď na začiatok chuťovečka - Beervana Mangodzilla 14° (Milkshake IPA, ABV: 7.5 %): Žlto - oranžová nepriehľadná tekutina s bielou šľahačkovou penou. Mango nie je až tak výrazné, aj keď je celkom prezreté, jemne korenisté, cítiť aj passion fruit, pomaranče a mandarinky. Nádherne džúsikové a nahorklé. Plus pekne pichá na jazyku. Ľahšie telo, nižšie nasýtenie, zato vysoká piteľnosť. Dobrá voľba.

Dnes už druhá pšenica, a to Beervana Weizept (Weissbier - Hefeweizen, ABV: 4.9 %): Bledá slamová farba, mútne. Banány (hlavne vo vôni), kvasinky, ostrejšie, pikantnejšie. Ľahšie až vodové telo, piteľnosť veľmi dobrá, ale skôr dať jedno a pokračovať v ceste ďalej.

A jeden dezertík na záver Põhjala Jõuluöö (Chocolate-Vanilla Oak Aged Imperial Porter, ABV: 8 %): Čierno - čierno - čierna farba, malá hneda pena. Vo vôni sušené slivky, drevo, káva, alkohol. V chuti čokoláda, čerešne, višne v čokoláde, bomboniéra, ľahšia kávovinová stopa, sladšie, ale trošku aj alkohol s drevnatým dojazdom. Plné telo, nižšie sýtenie, krémová štruktúra a všetko pekne vyskladané. Naozaj dezert.

Pekne sme sa rozsedeli aj Na 7. schode (Antona Bernoláka 2203/2, Žilina). Slušný výber pív na výčape (aj vo fľašiach) a všetci traja sme sa zhodli, že z celého dňa jednoznačne naprívetivejší a naútulnejší podnik. Preto si určite zaslúži samostatnú recenziu z ďalšej návštevy (haha, dobrá výhovorka nie?).

PS: Čoskoro spoločné recenzie na fľašové pivá Flámm a Beervany.

#Weissbier #Turčiansky pivovarnícky dom pri hoteli Victoria #Pivovar FLÁMM #Beervana #Põhjala
162.55.85.229