Pivná turistika

10.10.2021 18:58 | adrik

Potulky Krakowom, 1. časť

Krakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!

Prvý večer sme sa zväčša motali po starom meste a navštívili sme tieto podniky: Vysílení a vysmädnutí po ceste sme hneď neďaleko našeho ubytovania obsadili House of Beer (Świętego Tomasza 35). Sympatický podnik aj s vonkajším sedením, 12 pivami na čape a aj niečím na zakusnutie:
Underneath the Tower od Maltgarden (DHH NEIPA, 6%)
NEIPA nachmelená chmeľmi Enigma, Galaxy, Topaz, Nelson Sauvin a Rakau. Úplne mútna slamovožltá tekutina so strednou bielou penou, ktorá zanechávala stopy. Vo vôni dominantné citrusy, v chuti tiež, ale aj trošku obilninové, citíť surové zrno, kvasinky, jemnučko kyselkavé po pšenici s príjemným ihličkovaním. Stredne plné telo, vyššie sýtenie, suchšie, trošku divokejšie, neučesanejšie, surovejšie (mladšie?), ale bez problémov piteľné.

Spichlerz Europy od Browar Kazimierz (Weizen Ale, 5 %)
Ešte slamovejšia farba, nižšia šľahačkovo biela pena, ktorá rýchlo opadla. Nasladlý, banánový, jemne korenistý, v chuti aj trochu múčny, kyselkavý Weizen s kvasinkovým záverom. Horkosť nevytrčiavajúca. Ľahšie telo, nižšie sýtenie (mohlo byť bez problémov oveľa vyššie ako si tento štýl vyžaduje), fenoly minimálne, až takmer žiadne. Za mňa celkom vyrovnaný, hlavne na leto s chuťou piteľný pšeničný hybrid. To bol asi aj cieľ pri jeho varení.
Kolečko okolo Głowneho Rynku a už sedíme v podniku s názvom Viva la PINTA (Florianska 13): Sedíme vonku v mierne zanedbanom dvore pod staršími slnečníkmi, ale pivá zo štrnástich píp s ponukou pív nielen od Pinty (úprimne, čakal som aj nejakú vysokonachmelenú pecku) sa tu točia jedna radosť:
Oto Mata IPA od Browar Pinta (IPA / Rice Ale, 5.8 %)
Rád vyskúšam každé netradičné pivo. Napríklad aj túto "japonskú" IPU s prídavkom ryžových vločiek (sorry za foto, smäd je niekedy rýchlejší ;). Zlatožltá takmer priesvitná tekutina, malinká biela pena. Vo vôni citrusy, troškú parfémové, cukríkové, žlté bon pari, celkovo sladké, na pozadí jemná kyselinka. Dosť nevýrazné na IPU a na to, že použili až päť druhov chmeľu (Simcoe, Cashmere, Vic. Secret, Mosaic a Falconer´s Flight). V chuti spomínané citrusy, broskyne, marhule, opäť kyselinka. Jemná bylinno - živičná chmeľová horkosť. Ľahké až prázdne telo (vyšší prekvas?), vyššie sýtenie, suchšie na podnebí. Na dnešné pomery vyvoňaných a nachmelených íp je toto ťažká nuda. V rámci štýlu snáď ľahký nadpriemer. Ak sa raz nejakým zázrakom ocitnem v Japonsku, dám si radšej teplé Umeshu. Alebo aj teplé saké, ak by mi končatiny priviazali o stoličku Jakuza :)

Galaktyka Piwnix od Podgórz (Black IPA, 6 %)
Tmavohnedá farba, maličká béžová pena. Bázová, kvetinková, jemne citrusová aróma. V chuti okrem toho dotyk praženosti, kávy, karamelu, čokolády a kakaa, ale ani s jedným sa nepreháňa. Horkosť skôr živičná, ale aj chmeľová. Stredné telo, stredné sýtenie, od kakaa suchšia po dopití. Toto pivo som pil minulý rok v butylke a zrejme mierne prekopali recept. Už nejde až tak do Portru / Stoutu, viac sa podobá na Black IPU resp. Cascadian Dark Ale. Za mňa dnes veľmi dobré!
S prechádkami po centre to dnes veľmi nepreháňame, takže hneď sadáme aj do Multi Qlti Tap Baru (Szewska 21). Prerobený obrovský byt, muzika celkom nahlas, je tu aj dosť živo a do toho 25 kohútov. No čo si vybrať?
Ni Choo Ya Podgórz (Grodziskie, 3.5 %)
Poďme na Grodziskie s údeným čiernym čajom Lapsang - ledva som ho položil na stôl a prevoňalo aj ostatné pivá. Údená aróma, ľahko fenoly, leukoplast, ale aj rašelina. Mútna tekutina slamovo - žltej farby, takmer žiadna pena. V chuti tiež jemne kyslosť po pšenici a kvasinky. Údený čaj sa v tom všetkom kdesi stratil :) Ľahké telo takmer na pokraji vodnatosti, nižšie sýtenie, trošku mazľavé. Z popisu sa môže zdať, že šlo o silne naúdené pivo. Nie je tomu tak. Práveže opak je pravdou, údenosť vôbec neprekáža v ľahkej piteľnosti.

Awaria Zasilania od Browar Zakładowy (Black IPA, 6 %)
Tmavohnedá farba, maličká tmavobéžová pena. Kvetinková vôňa, báza čierna, grep, káva, kakao. V chuti viac prevládajú pražené a spálené tóny. karamel, pripálený toast, dosť aj sladkosť. Horkosť strednej intenzity, živično - chmeľová, ale aj po praženom jačmeni a káve. Stredné až ľahšie telo, nižšie sýtenie s poriadne suchým záverom. Tak táto Black IPA / CDA už chuťovo ťahá viac k Portru, ale myslím, že túto sémantiku má majoritná časť konzumentov je niekde u ... Takže radšej napíšem, že to bolo bezchybné a piteľné tmavé pivo :)
Po koncerte sa ocitáme v niekdajšej židovskej štvrti (o nej bude reč v ďalšej časti) a v podniku Omerta (Kupa 3). Menšia útulná obývačka, teda obývačka fanúšika Krstného otca (dúfam, že len jednotky a dvojky), trinásť narazených pív a asi najlepšie ceny v meste:
Butcher Pig od Browar Hopito (Double NEIPA, 7.6 %)
Broskyňovo oranžová mútna farba takmer bez peny. Citrusy, pomaranče, tropické ovocie, mango, dokonca kokos, živica, kúsok obilninové. Príjmne nahorklé, skôr džúsové. Stredne plné telo, nižšie sýtenie, ľahko šteklivé so začínajúcou hrejivosťou, ale nie alkoholom. Tie multivitamíny sa hodili na cestu domov.
Dobrú noc.

#NEIPA #Weissbier #IPA #Rice Ale #Black IPA #Grodziskie #Double NEIPA #Maltgarden #Browar Kazimierz #Browar PINTA #Podgórz #Browar Zakładowy #Browar Hopito