Pivná turistika

11.07.2020 18:18 | adrik

Czorsztynskie jezioro (fotopríbeh)

Poľsko už dávno nie je iba krajinou Lechov, Wariek alebo Ziwiecov. Aj keď Czorsztynskie jezioro na prvý pohľad vyzerá ako zoologická záhrada plná Zubrov, v jej zákutiach sa však dá nájsť aj kadečo netradičné.


Na konci dedinky Niedzica - Zamek sme našli posedeníčko nad jazerom s názvom Przystań Wodna. V chladničke okrem poľskej "klasiky" aj zopár nemeckých pív (kadejaký Weiss alebo Kellerbier), ale hlavne sme boli zvedaví na butelky z pivovaru Piwo Z Gór (neviem sa dopátrať či ide o kočovníkov alebo reálny pivovar zo Zakopaneho).
Tatranski Zbojnik (Lager, ABV: 6.1 %): Silne sladový svetlý ležiak, trošku skunk, síra, DMS a zvieravejšia horkosť. Ale v norme, takže neurazí. Ako prvé pivo a na spláchnutie smädu však môže byť.
Dziki Ceper (Miodowe, ABV: 4.6 %): Ležiak s prídavkom troch medov. Veľmi sladké, ťažkopádne medové až lepkavé. Ťažko piteľné, hlavne v horúčave. Ďalšie isto nie.
Zakopianski Gazda (Jasne, ABV: 5.2 %): Ľahšia verzia Zbojnika s ľahším telom a menšími chybami. Asi najpitieľnejšie zo všetkých štyroch.
Wartki Juhas (O smaku Malina - pigwa, ABV: 4.7 %): Ľahký ležiak (základ pivo Wartki Juhas) s prídavkom malinového a dulového sirupu. Pridaný sirup však pôsobí dosť umelo, chemicky, ľahko v ňom však rozoznať maliny. Veľmi presladené. Zvieravé. Rozbombardované. Ďalšie opäť už radšej nie.

Na loďku zo zámku v Czorstyne späť do Niedzice sme v zhone kúpili v stánku v prístave pivo s najfarebnejšou etiketou - Lager Brzeski od Okocim (Helles, ABV: 5.6 %): Pivo naozaj iba na spláchnutie smädu. Bez zápachu, chuťovo jemne karamelové, až cukornaté, kukurica, s plnšim telom. Účel splnilo.



V reštaurácii Karczma Hajduk si k jedlu objednávame Sędek IPA z browaru Trzy Korony z Noweho Saczu. Cena 11 zł za tretinku. Vôňa ovocná, kvetinková, bázová, jemne karamelová. Chuť sladovejšia, karamelová, trochu pikantnejšia, na IPU prázdnejšie telo, slabšie nasýtená, ale vskutku piteľné. Teda to prvé určite.

Nowy Targ je pivná púšť (OK, v Tescu sa dá čo - to nájsť), zato v Zakopanom je to už o inom. Z časovej tiesne nakupujeme iba butelky v obchode Smaki Podhala (Pilsudskiego 2C). Všetky pivá na poličkách v obchode bez klímy. Som zvedavý, čo z nich bude.

Po kúpaní pod vodopádom v Lúčkach sa ešte cestou domov pokúšame nájsť Minipivovar Maravar. V budove penziónu a wellnessu nás posielajú do pizzérie cez cestu, že tam nájdeme celú ich ponuku. V ponuke 11°, pšeničné a Stout (IPA iba fľašková), z jedál na výber iba pizza, paradajková polievka a vyprážaný syr.
Svetlá 11° od Minipivovar Maravar: Zlatá až svetlojantárová farba, mútne, slabá biela pena. Silne sladové, veľmi obilné, drsná nevyrovnaná horkosť, aj po dopití, kedy ostáva na podnebí. Ťažšie piteľné.
Pšeničné od Minipivovar Maravar: Svetlejší jantár, mútne. Vysoká načechraná biela pena. Veľmi kvasnicové, menej obilné, sladšie, minimálne korenisté, trochu aj umelé, mdlé, lenivé. Divokejšia horkosť, ktorá taktiež zostáva na podnebí s veľmi suchým záverom. Dosť podobné, aj keď by toto pivo malo mať aspoň trochu odlišné atribúty.

#Piwo Z Gór #Carlsberg Polska #Browar Trzy Korony Nowy Sacz #Minipivovar Maravar